Ամերիաբանկը հաջողությամբ ներգրավել է 100 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ առաջին մակարդակի լրացուցիչ կապիտալի (AT1) հաշվարկում ընդգրկվող պարտատոմսերի թողարկման միջոցով
Ամերիաբանկն առաջին անգամ թողարկել և հաջողությամբ տեղաբաշխել է իր անժամկետ և առաջին մակարդակի լրացուցիչ կապիտալի (AT1) հաշվարկում ընդգրկվող պարտատոմսերը ընդհանուր 100 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով: Պարտատոմսերը թողարկվել են երկու տրանշով՝ փետրվարին և ապրիլին: Երկու թողարկման դեպքում էլ ամբողջ ծավալը սպառվել է նախատեսվածից շուտ, ինչը վկայում է ներդրողների կողմից բարձր պահանջարկի մասին։
Առաջին մակարդակի լրացուցիչ կապիտալի (AT1) հաշվարկում ընդգրկվող պարտատոմսերի թողարկման միջոցով «Ամերիաբանկն» ամրապնդում է իր կապիտալի բազան՝ ապագա աճի հնարավորություններին աջակցելու և իր ռազմավարական նպատակներն առաջ տանելու համար։ Հատկանշական է, որ առաջին տրանշը տեղաբաշխվել է 8.5% մինչև մարում եկամտաբերությամբ (YTM), իսկ երկրորդ տրանշը՝ 8.0%-ով, ինչն արտացոլում է բացառիկ ուժեղ պահանջարկը և ներդրողների աճող վստահությունը։
«Ամերիաբանկի անժամկետ պարտատոմսերի նկատմամբ մեծ պահանջարկը հստակ վկայում է մեր վարկային պատմության և դիվերսիֆիկացված հաշվեկշռի կառավարման հանդեպ շուկայի վստահության մասին։ Այս գործարքի արդյունքում կապիտալի համարժեքության ցուցանիշների ամրապնդումը Բանկին ընձեռում է լրացուցիչ ճկունություն՝ մեր զարգացման հավակնոտ ծրագրերն իրականացնելու ու Հայաստանի տնտեսության խոշորագույն վարկատուի դիրքն ամրապնդելու համար»,- նշել է Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը:

Америабанк успешно завершил программу выпуска бессрочных облигаций дополнительного капитала первого уровня (AT1) на общую сумму 100 млн долларов США.
Америабанк полностью разместил свой первый выпуск бессрочных облигаций дополнительного капитала первого уровня (AT1), привлекая в общей сложности 100 млн долларов США. Облигации были выпущены двумя траншами — в феврале и апреле. Весь объем каждого транша был полностью выкуплен инвесторами до установленного срока размещения, что свидетельствует о высоком спросе со стороны инвесторов.
Благодаря выпуску бессрочных облигаций дополнительного капитала первого уровня (AT1) Америабанк укрепляет свою капитальную базу для поддержки будущих возможностей роста и реализации своих стратегических целей. Примечательно, что первый транш был размещён с доходностью к погашению (YTM) 8,5%, тогда как второй транш — с доходностью 8,0%, что отражает исключительно высокий спрос и растущее доверие со стороны инвесторов.
«Высокий спрос на бессрочные облигации Америабанка наглядно свидетельствует о доверии рынка к нашей кредитной истории и управлению диверсифицированным балансом. Укрепление показателей достаточности капитала в результате данной транзакции обеспечивает банк дополнительной гибкостью в плане реализации наших амбициозных планов развития и укрепления наших позиций в качестве крупнейшего кредитора экономики Армении», – отметил финансовый директор Америабанка Оганес Тороян.