Ամերիաբանկը 25 մլն վարկային պայմանագիր է կնքել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ` փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) և կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների ֆինանսավորման նպատակով:
Կարդալ ավելին
17 դեկտեմբերի, 2021թ. Ամերիաբանկը 15 մլն եվրոյի երկարաժամկետ ստորադաս փոխառության պայմանագիր է կնքել «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերության հետ: Նշված ստորադաս փոխառությունը համարվում է Բազել III-ի շրջանակներում 2-րդ մակարդակի կապիտալ և ուղղված է բանկի ընդհանուր կապիտալի դիրքի ամրապնդմանը:
Ամերիաբանկը 20 մլն ԱՄՆ դոլարի նոր վարկային պայմանագրեր է կնքել responsAbility ընկերության և Կլիմայական գործընկերության համաշխարհային հիմնադրամի հետ (GCPF)` Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների և «կանաչ» նախագծերի ֆինանսավորման նպատակով:
Վերջին մի քանի ամսում Ամերիաբանկը կնքել է 17.5 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով երկարաժամկետ ստորադաս փոխառությունների պայմանագրեր՝ անհրաժեշտության դեպքում ևս 15 մլն ԱՄՆ դոլարով ավելացնելու հնարավորությամբ։
Ամերիաբանկը հանդես եկավ որպես «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ (ԶՊՄԿ կամ Ընկերություն) առաջին պարտատոմսերի տեղաբաշխող: ԶՊՄԿ-ն` Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն, հաջողությամբ իրականացրեց 50 միլիոն ԱՄՆ դոլար և 2.5 միլիարդ ՀՀ դրամ ծավալով և 3 տարի մարման ժամկետով առաջին պարտատոմսերի տեղաբաշխումը ՀՀ կապիտալի շուկայում: Ամերիաբանկը նաև կապահովի պարտատոմսերի գնանշումը Հայաստանի ֆոնդային բորսայում: