Ամերիաբանկը և ԱԶԲ-ն կնքել են $100 միլիոնի պայմանագիր՝ Հայաստանում «կանաչ» և ՓՄՁ ֆինանսավորումը խթանելու համար
Ամերիաբանկը և Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) կնքել են մինչև 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր՝ Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ), այդ թվում՝ կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների ֆինանսավորման հասանելիությունն ընդլայնելու և կանաչ ներդրումների ծավալն ավելացնելու նպատակով։ Միջոցների մինչև 75%-ը նախատեսված է միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորման համար, իսկ առնվազն 25%-ը՝ կանաչ ֆինանսավորման, այդ թվում` վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության համար։ Ֆինանսավորման առնվազն 10%-ը կուղղվի կանանց կողմից ղեկավարվող ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը։
Այս վարկային նախագիծը ԱԶԲ-ի կողմից Հայաստանի մասնավոր հատվածում մինչև օրս կնքված ամենախոշոր գործարքն է։
ԱԶԲ հայաստանյան մշտական առաքելության տնօրեն Լյազիզա Սաբիրովան ասել է. «Այս նախագիծը կընդլայնի ֆինանսավորման հասանելիությունը ՄՓՄՁ-ների, հատկապես կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկությունների համար` միաժամանակ խթանելով կանաչ ներդրումները Հայաստանում: Երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելով՝ մենք օգնում ենք բիզնեսներին աճել, աշխատատեղեր ստեղծել և նպաստել ավելի ներառական և կլիմայական փոփոխություններին դիմակայուն տնտեսության ձևավորմանը»
Ամերիաբանկի Ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը նշել է. «Մենք ուրախ ենք ամրապնդել մեր գործընկերությունն ԱԶԲ-ի հետ՝ աջակցելով Հայաստանի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին մատչելի ֆինանսավորման հասանելիությունն ընդլայնելու միջոցով։ Որպես Հայաստանի ամենախոշոր վարկատու, որն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում կանաչ և կայուն ֆինանսավորմանը, մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ ներառական աճի խթանմանը և երկրի երկարաժամկետ տնտեսական զարգացմանն աջակցելուն»։

Ameriabank and ADB Sign a $100 Million Deal to Boost Green and MSME Finance in Armenia
Ameriabank and the Asian Development Bank (ADB) have signed a loan agreement of up to $100 million to expand access to finance for micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) in Armenia, including women-led businesses, and to scale up green investments. Up to 75% of the funds are to be allocated for MSME lending and at least 25% for green finance, including renewable energy and energy efficiency. At least 10% of the financing will support women-owned MSMEs.
This loan project represents ADB’s largest private sector transaction in Armenia to date.
Lyaziza Sabyrova, ABD’s Armenia Country Director, commented: “This project will expand access to finance for MSMEs – especially women-owned enterprises – while advancing green investments in Armenia. By providing longer-term financing, we are supporting businesses to grow, create jobs, and contribute to a more inclusive and climate-resilient economy.”
Hovhannes Toroyan, Chief Financial Officer at Ameriabank, commented: “We are delighted to strengthen our partnership with the ADB in supporting MSMEs across Armenia through greater access to affordable financing. As Armenia’s largest lender, with a strong focus on green and sustainable finance, we remain committed to