Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2024թ. տարվա բանկը Հայաստանում The Banker ամսագրի կողմից
Ամերիաբանկն արժանացել է Հայաստանի 2024թ․ «Տարվա բանկ» մրցանակին Financial Times (FT) ընկերության համաշխարհային առաջատար ֆինանսական լրատվամիջոցի` The Banker ամսագրի կողմից:  «Տարվա բանկ» մրցանակաբաշխության հաղթողները հայտնի են դարձել դեկտեմբերի 4-ին Լոնդոնում կայացած հանդիսավոր արարողության ժամանակ: Հեղինակավոր մրցանակը շնորհվում է բարձր արդյունքներ ցուցաբերած ֆինանսական հաստատություններին 127 երկրում, որոնք զգալի աճ են գրանցել՝ միևնույն ժամանակ պահպանելով կայուն հաշվեկշիռ, բարելավելով սպասարկման որակը, ներդրումներ կատարելով տեխնոլոգիաների մեջ և ամրապնդելով իրենց դերը տեղական համայնքներում:
Բացի գործառնական և ֆինանսական ձեռքբերումներից, մրցանակակիր կազմակերպությունները գնահատվել են նաև հաճախորդներին առաջարկվող ծառայություններում բնապահպանական և սոցիալական խնդիրների լուծմանն ուղղված ջանքերի համար՝ ընդգծելով յուրաքանչյուր վարկատուի հաջողության համար ցանկացած երկրում կայուն զարգացման ռազմավարության կարևորությունը:
Որոշում կայացնելիս՝ The Banker-ի միջազգային ժյուրին նշել է, որ 2024թ.-ն առանցքային է եղել Ամերիաբանկի համար, քանի որ այն միացել է Bank of Georgia Group PLC-ին (BoGG)` միաժամանակ պահպանելով իր ներկայությունը շուկայում որպես ինքնուրույն կազմակերպություն` իր կորպորատիվ բրենդով։
Ամսագիրը նշում է, որ գործարքը ռազմավարական առավելություններ է ապահովում Ամերիաբանկի համար, այդ թվում, Միացյալ Թագավորությունում գրանցված  և Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված BoGG-ի միջոցով ավելի բարձր հասանելիություն ստանալով միջազգային ֆինանսական շուկաներին։ Աղբյուրի համաձայն, BoGG-ի մաս կազմելով, Ամերիաբանկն ավելի հեշտությամբ կկարողանա կապիտալ ներգրավել և ներդրումներ կատարել իր պրոդուկտների, ծառայությունների և տեխնոլոգիաների կատարելագործման ուղղությամբ: Ակնկալվում է, որ վերոնշյալ գործարքը նաև զգալի խթան կհանդիսանա ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ֆինանսական համակարգի և տնտեսության զարգացման համար, ինչպես նաև նոր հեռանկարներ կբացի տարածաշրջանում իրականացվող նախագծերի և բիզնեսի համար:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը, խոսելով նշված մրցանակի մասին, ասել է. «Մեր առաջնահերթությունը հաճախորդների թվային փորձառության բարելավումն է շուկայի զարգացող կարիքներին համապատասխան պատշաճ արձագանքի ու ճկունության միջոցով։ Ամերիաբանկը կշարունակի ներդրումներ կատարել թվային պրոդուկտներում և ծառայություններում՝  ընդլայնելով նաև առաջարկվող ոչ ֆինանսական ծառայությունների և պրոդուկտների շրջանակը։ Մենք ակտիվորեն ներդնում ենք էկոհամակարգային լուծումներ, որոնք թույլ կտան սպասարկել մեր հաճախորդներին ցանկացած վայրում և բավարարել նրանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները՝ աջակցելով վերջիններիս թե՛ առօրյա բանկային գործարքներում, թե՛  երկարաժամկետ նպատակների իրագործման ճանապարհին»։
2010թ.-ից ի վեր Ամերիաբանկը «Տարվա բանկ» մրցանակին արժանանում է իններորդ անգամ:
Այս ճանաչումը 2024թ. ընթացքում «Լավագույն բանկ» անվանակարգում Ամերիաբանկին շնորհված երրորդ խոշոր մրցանակն է. ընթացիկ տարում բանկը ստացել է բանկային ոլորտի համաշխարհային ամենահեղինակավոր մրցանակները, այն է` Euromoney պարբերականի «Գերազանցության մրցանակը» որպես լավագույն բանկը Հայաստանում, և Global Finance ամսագրի «Լավագույն բանկը Հայաստանում 2024թ.» մրցանակը:

Журнал The Banker назвал Америабанк банком года Армении в 2024г.
Америабанк назван «Банком года» Армении в 2024г. по версии журнала The Banker, ведущего финансового издания, аффилированного с Financial Times (FT). Победители премии «Банк года 2024» были объявлены на церемонии награждения, состоявшейся 4 декабря в Лондоне. Престижная награда присуждается финансовым учреждениям в 127 странах мира, при этом выбираются организации, которые добились роста, сохранив при этом стабильный баланс, повысили качество обслуживания, инвестировали в технологии и с ответственностью относились к своей роли в местных сообществах.
Помимо операционных и финансовых достижений, лауреаты были награждены также за внимание к экологическим и социальным вопросам как внутри компании, так и в отношениях с клиентами, подчеркивая важность осмысленной стратегии устойчивого развития для успеха каждой финансовой организации в любой стране.
При принятии решения международное жюри The Banker отметило, что 2024г. стал поворотным для Америабанка, поскольку тот присоединился к Bank of Georgia Group PLC, сохранив при этом свое присутствие на рынке в качестве самостоятельной организации и бренда. Издание отмечает, что сделка обеспечивает значительные стратегические выгоды для Америабанка, включая более широкий доступ к международным финансовым рынкам через BoGG – зарегистрированную в Соединенном Королевстве финансовую компанию, акции которой котируются на Лондонской фондовой бирже. Согласно источнику, в качестве части BoGG, Америабанку будет легче привлекать капитал, что позволит ему инвестировать в усовершенствование своих продуктов, услуг и технологий. Ожидается, что данная сделка окажется мощным импульсом для развития финансовой системы и экономики Армении в целом, а также откроет новые перспективы для региональных проектов и развития бизнеса.
Артак Анесян, генеральный директор Америабанка, дал изданию следующие комментарии относительно данного достижения: «Нашим приоритетом по-прежнему остается улучшение цифрового опыта наших клиентов, обеспечивая быстрый отклик, гибкость и соответствие меняющимся потребностям рынка. Америабанк продолжит инвестировать в цифровые продукты и услуги, выходя за рамки чисто финансовых предложений. Мы активно создаем экосистемные решения, чтобы обслуживать наших клиентов, где бы они ни находились, и удовлетворять их финансовые и нефинансовые потребности в рамках их повседневного взаимодействия с нами и достижения жизненных целей».
С 2010г. Америабанк удостаивается награды «Банк года» уже в девятый раз.
Эта премия стала третьей крупной наградой Америабанка за 2024г. после награды «За превосходство» от журнала Euromoney и награды «Лучший банк Армении в 2024г.» от журнала Global Finance – самых престижных наград в мировой банковской индустрии, полученных Америабанком в течение одного года.