Ամերիաբանկը որպես ՎԶԵԲ-ի և ՄՖԿ-կ կողմից թողարկված` ՀՀ ազգային արժույթով պարտատոմսերի մարքեթ-մեյքեր
Որպես Հայաստանում պարտքային կապիտալի շուկայի և ներդրումային բանկային գործառնությունների ոլորտի առաջատար Ամերիաբանկն արդեն մի քանի տարի է, ինչ ակտիվ գործունեություն է ծավալում կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայում: Այս անգամ բանկը կազմակերպել է երկու առաջատար միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների` ՎԶԵԲ-ի և ՄՖԿ-ի թողարկած դրամային պարտատոմսերի տեղաբաշխումը և հանդես է գալիս որպես դրանց մարքեթ-մեյքեր: Պարտատոմսերը ցուցակվել են Նասդաք Օ-Էմ-Էքս բորսայում ս. թ. փետրվարի 7-ին և վաճառքի համար հասանելի կլինեն ս. թ. փետրվարի 12-ից:
Նշված երկու կազմակերպությունների կողմից պարտատոմսերի թողարկման և տեղաբաշխման ընթացքում Ամերիաբանկը Էյչ Էս Բի Սի Հայաստան Բանկի հետ համատեղ հանդես եկավ որպես տեղաբաշխման գլխավոր կառավարիչ և անդերրայթեր:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) թողարկել է իր առաջին պարտատոմսերը ՀՀ դրամով` նպատակ ունենալով նպաստել Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացմանը: Մեկ տարի մարման ժամկետ ունեցող` 2 մլրդ ՀՀ դրամ (շուրջ 5 մլն ԱՄՆ դոլար) ընդհանուր արժեքով պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվեց ս. թ. հունվարի 31-ին Նասդաք ՕԷմԷքս բորսայում աճուրդի կարգով: Սա Հայաստանում լողացող դրույքով առաջին արժեթղթերի թողարկումն է:
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC), որը հանդիսանում է Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ, 2013թ. դեկտեմբերին թողարկել է 2 մլրդ ՀՀ դրամ (շուրջ 5 մլն ԱՄՆ դոլար) արժեքով պարտատոմսեր` նպատակ ունենալով խթանել Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացումը և մասնավոր հատվածի ֆինանսավորումը:
Հայաստանի ամենամեծ լճի` Սևանի անունը կրող պարտատոմսերը ՄՖԿ-ի` ՀՀ դրամով թողարկված առաջին պարտատոմսերն են: Սա նաև Հայաստանում ոչ ռեզիդենտ թողարկողի առաջին տեղաբաշխումն է և արտասահմանյան ընկերության կողմից թողարկված առաջին կորպորատիվ պարտատոմսերը:

Америабанк выступает в качестве маркет-мейкера облигаций ЕБРР и МФК в национальной валюте Армении
Будучи лидером на рынке долгового капитала и инвестиционных операций и активным участником рынка корпоративных облигаций в Армении, Америабанк организовал размещение и выступает в качестве маркет-мейкера драмовых облигаций, выпущенных крупнейшими международными финансовыми институтами МФК и ЕБРР.
Облигации прошли листинг на торговой площадке Nasdaq OMX Армения 7 февраля и будут доступны для биржевых торгов с 12 февраля.
В обоих случаях Америабанк выступал в качестве главного менеджера и андеррайтера выпуска совместно с Банком HSBC Армения.
Европейский банк реконструкции и развития (ЕBRD) впервые выпустил облигации в армянских драмах (AMD) с целью содействия развитию фондового рынка в стране. Облигации общей стоимостью в 2 млрд драмов РА (порядка 5 млн долларов США) и сроком погашения 1 год были размещены на бирже NASDAQ OMX в порядке аукциона 31 января. Это первые облигации с плавающей ставкой на фондовом рынке Армении.
Международная финансовая корпорация (IFC), член группы Всемирного банка, выпустила облигации в драмах РА на общую сумму в 2 млрд (порядка 5 млн долларов США) еще в декабре 2013г. Целью выпуска являлось содействие развитию фондового рынка в Армении и стимулирование финансирования частного сектора. Облигации названы в честь Севана, крупнейшего озера в Армении, и являются первыми облигациями МФК в национальной валюте Армении. Это также первое размещение облигаций нерезидента на армянском рынке и первый выпуск корпоративных облигаций иностранной организации в Армении.