Ըստ Global Finance ամսագրի, Ամերիաբանկը Հայաստանի ամենահուսալի բանկն է - Նորություններ
Ըստ Global Finance ամսագրի կողմից հրապարակված` աշխարհի ամենահուսալի բանկերի 30-րդ ամենամյա ցանկի, Ամերիաբանկը 2021թ. Հայաստանի ամենահուսալի բանկն է: Ցանկում ներառվում են առանձնակի կայունությամբ և ճկունությամբ աչքի ընկնող կազմակերպությունները:
«Նախորդ տարվա իրադարձությունները վկայում են բանկային համակարգի կայունության մասին, քանի որ այն կանգուն մնաց կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով առաջացած անկումային պայմաններում և ապահովեց խիստ անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների առկայությունը, ինչպես նաև, շատ դեպքերում, տրամադրեց պահանջվող սարքավորումները և այլ պարագաներ», - նշում է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն:
«Ամենահուսալի բանկերը կայունության գրավականն են: Դրանք այժմ նույնպես շարունակում են տրամադրել տեղական իշխանություններին և համայնքներին անհրաժեշտ աջակցությունը, որպեսզի վերջիններս կարողանան վերականգնվել համավարակի հետևանքով առաջացած տնտեսական ցնցումներից:»
«Ներկայիս դժվարին ժամանակներում նման հեղինակավոր մրցանակ ստանալը մեծ պատիվ է մեզ համար», - նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Հանդիսանալով Հայաստանի ամենախոշոր ֆինանսական կազմակերպությունը, մենք հսկայական պատասխանատվություն էինք զգում համավարակի ընթացքում, շատ արագ արձագանքելով և օգնելով անհատներին, ձեռնարկություններին և համայնքներին: Կապիտալի, ֆինանսավորման և իրացվելիության մեր կայուն դիրքերը, ճգնաժամի պայմաններում ռիսկերը գնահատելու և կառավարելու ունակության հետ մեկտեղ, օգնեցին մեզ ոչ միայն դիմակայել, այլև էլ ավելի հզոր դառնալ:»
Արդեն 30 տարի է, ինչ Global Finance ամսագրի կողմից հրապարակվող` աշխարհի ամենահուսալի բանկերի ամենամյա ցանկը հանդիսանում է ֆինանսական ոլորտի գործընկերների հուսալիության ճանաչված և վստահելի չափանիշ: Հաղթողներն ընտրվում են հատուկ մշակված մեթոդաբանության հիման վրա, որը ներառում է Մուդիզ, Ստանդարտ և Փուրզ, Ֆիթչ վարկանիշային գործակալությունների կողմից տրված` երկարաժամկետ արտարժութային վարկանիշները:
Global Finance-ը հիմնադրվել է 1987թ.: Այն լույս է տեսնում ավելի քան 50,000 օրինակով և տարածվում է 189 երկրում: Global Finance ամսագրի ընթերցողների բանակն ընդգրկում է կորպորատիվ և ֆինանսական ոլորտների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ովքեր պատասխանատու են բազմազգ ընկերություններում և ֆինանսական կազմակերպություններում ներդրումային և ռազմավարական որոշումների ընդունման համար: Ամսագրի կայքում՝ GFMag.com, հրապարակվում են վերլուծություններ և հոդվածներ, որոնք հիմնվում են միջազգային ֆինանսական շուկաներում ունեցած 34 տարիների փորձի վրա: Global Finance ամսագրի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Նյու-Յորքում, իսկ տարածաշրջանային գրասենյակները սփռված են աշխարհով մեկ: Global Finance-ը բանկերի և ֆինանսական ծառայություններ մատուցող այլ կազմակերպությունների շրջանում պարբերաբար ընտրում է լավագույններին: Այդ մրցանակները համաշխարհային ֆինանսական հանրության համար դարձել են գերազանցության հուսալի չափորոշիչ:

“The past year demonstrates the resilience of the banking sector, which stood as a bulwark against collapse during the coronavirus pandemic, supplying critical emergency funding as well as, in many cases, emergency equipment and supplies,” said Joseph Giarraputo, publisher and editorial director of Global Finance. “The safest banks are paragons of stability, and continue to provide necessary support for governments and communities as they seek to recover from pandemic’s economic shocks.”
“We are honored to receive this reputable award amid these challenging times,” Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, commented. “As the largest financial institution in Armenia, we felt utterly responsible during the pandemic, responding very quickly and supporting people, businesses and communities. Our strong capitalization, funding, and liquidity positions, combined with our ability to assess and manage risk during crisis times, helped us to not only withstand but to emerge stronger than before.”
Global Finance’s annual rankings of the World’s Safest Banks has been the recognized and trusted standard of financial counterparty safety for 30 years already. Winners are selected based on a proprietary methodology that incorporates long-term foreign currency debt ratings by Fitch, Moody’s and Standard & Poor’s.
For details on the award and the list of winners, follow the link.
Global Finance, founded in 1987, has a circulation of 50,000 and readers in 189 countries. Global Finance’s audience includes senior corporate and financial officers responsible for making investment and strategic decisions at multinational companies and financial institutions. Its website — GFMag.com — offers analysis and articles that are the legacy of 34 years of experience in international financial markets. Global Finance is headquartered in New York, with offices around the world. Global Finance regularly selects the top performers among banks and other providers of financial services. These awards have become a trusted standard of excellence for the global financial community.