Ըստ Global Finance ամսագրի, Ամերիաբանկը Հայաստանի ամենահուսալի բանկն է - Նորություններ
Ըստ Global Finance ամսագրի կողմից հրապարակված` աշխարհի ամենահուսալի բանկերի 30-րդ ամենամյա ցանկի, Ամերիաբանկը 2021թ. Հայաստանի ամենահուսալի բանկն է: Ցանկում ներառվում են առանձնակի կայունությամբ և ճկունությամբ աչքի ընկնող կազմակերպությունները:
«Նախորդ տարվա իրադարձությունները վկայում են բանկային համակարգի կայունության մասին, քանի որ այն կանգուն մնաց կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով առաջացած անկումային պայմաններում և ապահովեց խիստ անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների առկայությունը, ինչպես նաև, շատ դեպքերում, տրամադրեց պահանջվող սարքավորումները և այլ պարագաներ», - նշում է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն:
«Ամենահուսալի բանկերը կայունության գրավականն են: Դրանք այժմ նույնպես շարունակում են տրամադրել տեղական իշխանություններին և համայնքներին անհրաժեշտ աջակցությունը, որպեսզի վերջիններս կարողանան վերականգնվել համավարակի հետևանքով առաջացած տնտեսական ցնցումներից:»
«Ներկայիս դժվարին ժամանակներում նման հեղինակավոր մրցանակ ստանալը մեծ պատիվ է մեզ համար», - նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Հանդիսանալով Հայաստանի ամենախոշոր ֆինանսական կազմակերպությունը, մենք հսկայական պատասխանատվություն էինք զգում համավարակի ընթացքում, շատ արագ արձագանքելով և օգնելով անհատներին, ձեռնարկություններին և համայնքներին: Կապիտալի, ֆինանսավորման և իրացվելիության մեր կայուն դիրքերը, ճգնաժամի պայմաններում ռիսկերը գնահատելու և կառավարելու ունակության հետ մեկտեղ, օգնեցին մեզ ոչ միայն դիմակայել, այլև էլ ավելի հզոր դառնալ:»
Արդեն 30 տարի է, ինչ Global Finance ամսագրի կողմից հրապարակվող` աշխարհի ամենահուսալի բանկերի ամենամյա ցանկը հանդիսանում է ֆինանսական ոլորտի գործընկերների հուսալիության ճանաչված և վստահելի չափանիշ: Հաղթողներն ընտրվում են հատուկ մշակված մեթոդաբանության հիման վրա, որը ներառում է Մուդիզ, Ստանդարտ և Փուրզ, Ֆիթչ վարկանիշային գործակալությունների կողմից տրված` երկարաժամկետ արտարժութային վարկանիշները:
Global Finance-ը հիմնադրվել է 1987թ.: Այն լույս է տեսնում ավելի քան 50,000 օրինակով և տարածվում է 189 երկրում: Global Finance ամսագրի ընթերցողների բանակն ընդգրկում է կորպորատիվ և ֆինանսական ոլորտների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ովքեր պատասխանատու են բազմազգ ընկերություններում և ֆինանսական կազմակերպություններում ներդրումային և ռազմավարական որոշումների ընդունման համար: Ամսագրի կայքում՝ GFMag.com, հրապարակվում են վերլուծություններ և հոդվածներ, որոնք հիմնվում են միջազգային ֆինանսական շուկաներում ունեցած 34 տարիների փորձի վրա: Global Finance ամսագրի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Նյու-Յորքում, իսկ տարածաշրջանային գրասենյակները սփռված են աշխարհով մեկ: Global Finance-ը բանկերի և ֆինանսական ծառայություններ մատուցող այլ կազմակերպությունների շրջանում պարբերաբար ընտրում է լավագույններին: Այդ մրցանակները համաշխարհային ֆինանսական հանրության համար դարձել են գերազանցության հուսալի չափորոշիչ:

Global Finance признал Америабанк самым надежным банком в Армении
Журнал Global Finance опубликовал 30-ый ежегодный рейтинговый список самых надежных банков мира, согласно которому Америабанк признан самым надежным банком Армении в 2021г. В список включаются организации, которые выделяются стабильностью и устойчивостью к внешним воздействиям.
«События прошлого года свидетельствуют о стабильности банковского сектора, которому удалось противостоять экономическому кризису, вызванному пандемией коронавируса, обеспечивая наличие крайне необходимых финансовых средств, а также, во многих случаях, оборудования и прочих ресурсов», - отметил издатель и главный редактор журнала Global Finance Джозеф Джиарапуто. «Самые надежные банки являются залогом стабильности. Они продолжают оказывать поддержку государственным органам и общинам, стремящимся восстановиться после экономических потрясений, возникших в результате пандемии».
«Получить такую престижную награду в столь сложные времена –большая честь для нас», - отметил генеральный директор Америабанка Артак Анесян. «Являясь крупнейшим финансовым учреждением Армении, мы чувствовали большую ответственность во время пандемии, в кратчайшие сроки оказывая содействие отдельным лицам, предприятиям и общинам. Наши стабильные позиции по капиталу, финансированию и ликвидности, а также способность оценивать и управлять рисками в условиях кризиса, помогли нам не только преодолеть возникшие трудности, но и стать сильнее».
Публикуемый журналом Global Finance ежегодный рейтинговый список самых надежных банков мира уже 30 лет является признанным, достоверным критерием надежности финансовых партнеров. Победители отбираются на основании специально разработанного метода, основанного на долгосрочных валютных рейтингах, присваиваемых агентствами Fitch, Moody’s, и Standard & Poor’s.
О Global Finance:
Журнал Global Finance, основанный в 1987г., имеет тираж в 50,000 экземпляров и распространяется в 189 странах. Целевая аудитория Global Finance - руководители корпоративных и финансовых департаментов, ответственные за принятие инвестиционных и стратегических решений во многонациональных компаниях и финансовых учреждениях. На сайте журнала - GFMag.com – представлены аналитические материалы и статьи за 34 года работы на международных финансовых рынках. Головной офис Global Finance расположен в Нью-Йорке, а региональные офисы - в разных странах мира. Global Finance регулярно отбирает лучших среди банков и других поставщиков финансовых услуг. Эти награды стали признанным стандартом качества для мирового финансового сообщества.