Ամերիաբանկը և DEG-ը ստորագրել են 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր
Ամերիաբանկը ստորագրել է 20 մլն ԱՄՆ դոլարի առաջնահերթ մարման վարկային պայմանագիր DEG Գերմանական ներդրումների և զարգացման ընկերություն (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) հետ: Ստորագրման արարողությունը տեղի ունեցավ մայիսի 12-ին Լոնդոնում՝ ՎԶԵԲ-ի տարեկան ժողովի ժամանակ:
Երկարաժամկետ վարկի միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը:
ՓՄՁ-ները կարևոր դեր են խաղում երկրի տնտեսության զարգացման և ամրապնդման գործում՝ ապահովելով ՀՆԱ-ի շուրջ 40%-ը և աշխատատեղերի մեծ մասը: DEG ընկերության այս վարկը կնպաստի Հայաստանում բիզնեսի աճին ու զարգացմանը ՓՄՁ-ների համար ֆինանսավորման մատչելի աղբյուրներ ապահովելու միջոցով:
«Մենք շատ ուրախ ենք շարունակելու դեռևս 2009թ. սկսված համագործակցությունը DEG ընկերության հետ: Առաջնահերթ մարման վարկային պայմանագիրը շրջադարձային գործարք է մեզ համար: Այն մեզ կօգնի ամրապնդել մեր դիրքերը ՓՄՁ վարկավորման շուկայում՝ նպաստելով երկրի տնտեսական զարգացմանը», - նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:

Америабанк подписал кредитный договор на 20 млн долларов США с компанией DEG
Америабанк и Немецкая компания инвестиций и развития DEG (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) подписали долгосрочный кредитный договор на сумму 20 млн долларов США. Церемония подписания состоялась 12 мая в Лондоне во время годового собрания ЕБРР. Средства, полученные в рамках договора, будут направлены на финансирование малого и среднего бизнеса (МСБ) в Армении.
МСБ играет важную роль в развитии и обеспечении стабильности армянской экономики, обеспечивая около 40% ВВП и большую часть рабочих мест. Кредит компании DEG облегчит местным предприятиям доступ к финансированию, способствуя тем самым росту бизнеса в Армении.
«Мы рады продолжить сотрудничество с компанией DEG, начавшееся еще в 2009г. Заключение долгосрочного кредитного договора – это важная веха для наших компаний, которая поможет нам укрепить наши позиции на рынке МСБ-кредитования и внести свою лепту в экономический рост страны», – отметил генеральный директор Америабанка Артак Анесян.