Ամերիաբանկը բարեհաջող կերպով տեղաբաշխեց իր կանաչ պարտատոմսերի առաջին թողարկումը
Հայկական առաջին կանաչ պարտատոմսերը թողարկվել են Ամերիաբանկի վաղեմի գործընկեր Նիդերլանդների զարգացման բանկ FMO-ի հետ համատեղ, որը նաև պարտատոմսերի հիմնական ներդրողն է: Կայուն զարգացման թեմայով հետազոտությունների և վերլուծությունների ոլորտում համաշխարհային առաջատար Sustainalytics ընկերությունը տրամադրել է երկրորդ կողմի կարծիք Ամերիաբանկի կանաչ պարտատոմսերի հայեցակարգի վերաբերյալ` հաստատելով վերջինիս համապատասխանությունը ԿՊՍ-ին և համաշխարհային շուկայի չափանիշներին: Հայեցակարգի մշակման և Կայուն Զարգացման Նպատակների (ԿԶՆ)` Ամերիաբանկի գործունեությանը համապատասխանեցման գործում որպես արտաքին խորհրդատու հանդես է եկել Ernst & Young ընկերությունը:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշեց. «Մեծ ուրախությամբ ենք ազդարարում Ամերիաբանկի` Հայաստանում առաջին կանաչ պարտատոմսերի բարեհաջող թողարկման և տեղաբաշխման մասին: Դրանց միջոցով ներգրավված միջոցներն աննախադեպ հնարավորություն են ընձեռում` էական դեր խաղալու էկոլոգիական կայունությանը նպաստող կանաչ ծրագրերի ֆինանսավորման գործում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել FMO-ի մեր գործընկերներին աջակցության այս շրջադարձային գործարքի հիմնական ներդրողը հանդիսանալու համար: Ցանկանում եմ նաև շնորհավորել Ամերիաբանկի անձնակազմին այս ձեռքբերման առթիվ»:
FMO-ի ներդրումների գծով տնօրեն Հուիբ-Յան դե Ռոյթերը հավելեց. «Այսօր մենք ևս մեկ կարևոր քայլ կատարեցինք մեր ամուր և հաջող համագործակցության ճանապարհին: Տարիների ընթացքում FMO-ն և Ամերիաբանկը բազում ծրագրեր են իրականացրել միասին, ներառյալ` ստորադաս փոխառության տրամադրում, առաջնային ֆինանսավորման մի շարք հնարավորություններ, ինչպես նաև միջոցներ` ուղղված երիտասարդ ձեռնարկատերերի ֆինանսավորմանը: 2019թ. մենք որոշեցինք միասին նախաձեռնել կանաչ ֆինանսավորման ծրագիր, որի արդյունքում այսօր արդեն ձեզ ենք ներկայացնում Ամերիաբանկի կանաչ պարտատոմսերը: Ես անհամբեր սպասում եմ մեր հետագա համագործակցությանը` սատարելու Ամերիաբանկին իր «կանաչ» ռազմավարության հետագա զարգացման գործում, որը կօգնի հասնել երկրի  առաջատար «կանաչ» բանկը  լինելու իր հավակնություններին:
FMO-ի մասին
FMO-ն Նիդերլանդների ձեռներեցության զարգացման բանկն է: Ներդրումներ կատարելով ավելի քան 80 երկրում՝ FMO-ն նպաստում է աշխատատեղերի և եկամտի ստեղծմանը՝ բարելավելու համար մարդկանց կյանքն աշխարհի այն մասերում, որտեղ սա կարող է ամենամեծ փոփոխությունը բերել: FMO-ի դերը ֆինանսավորմամբ չի սահմանափակվում, քանի որ այն օգնում է բիզնեսին ապահովել թափանցիկություն աշխատանքում և աճել էկոլոգիապես և սոցիալապես պատասխանատու ձևով:
FMO-ի գործընկերները սպասարկում են միլիոնավոր հաճախորդների, ուստի նրանց կողմից լավագույն փորձի ներդնումը մեծ դրական ազդեցություն կունենա տվյալ երկրի զարգացման վրա: Այսպիսով, ստեղծվում են աշխատատեղեր, մարդկանց համար եկամուտ է ապահովվում, հարկեր են գոյանում` նպաստելով առողջ մասնավոր հատվածի կայացմանը: Սա հնարավոր է դարձնում կառուցելու մի տնտեսություն, որն այսօր մարդկանց համար հնարավորություններ է ստեղծում՝ առանց վտանգելու ապագա սերունդների հնարավորությունները: FMO-ն աշխարհում մասնավոր հատվածի զարգացման ամենախոշոր երկկողմ ներգրավվածությամբ բանկերից մեկն է: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.fmo.nl:

Америабанк успешно разместил первые зеленые облигации
Америабанк выпустил зеленые облигации в евро на сумму эквивалентную 50 миллионам долларов США, что стало важной вехой на местном финансовом рынке как первый в истории проект по выпуску зеленых облигаций в Армении. Облигации были структурированы в соответствии с международно признанными принципами зеленых облигаций Международной ассоциации рынков капитала.
Дебютные зеленые облигации Америабанка выпускаются в тесном сотрудничестве с нашим давним партнером – FMO, Голландским банком развития предпринимательства, который также является якорным инвестором в этой сделке. Компания Sustainalytics, мировой лидер по исследованиям и анализу в области устойчивого развития, предоставила заключение второй стороны по нашей концепции зеленых облигаций, подтверждающее соответствие концепции международным принципам зеленых облигаций и мировым рыночным стандартам. Компания Ernst & Young выступила в качестве внешнего консультанта по разработке концепции и адаптации целей устойчивого развития для нашей основной деятельности.
Артак Анесян, генеральный директор Америабанка, прокомментировал: «Мы рады сообщить, что Америабанк успешно выпустил первые в истории зеленые облигации в Армении. Средства, привлеченные через зеленые облигации, дают уникальную возможность сыграть важную роль в финансировании зеленых проектов, способствующих экологической устойчивости. Хочу поблагодарить наших партнеров из FMO за их поддержку и готовность стать ключевым инвестором этой знаковой сделки. Наконец, я хотел бы также поздравить нашу команду в Америабанке с этим успехом».
Директор по инвестициям FMO Хуиб-Ян де Рoйтер добавил: «Сегодняшний день знаменует еще один важный шаг в наших крепких и успешных деловых отношениях с Америабанком. За прошедшие годы мы вместе осуществили немало проектов: субординированный кредит, кредитные линии, а также финансирование специально для молодых предпринимателей. В 2019 году мы пришли к соглашению относительно зеленого финансирования, результатом которого и являются зеленые облигации, которые мы вам представляем сегодня. Я с нетерпением жду будущего сотрудничества. Мы готовы поддерживать Америабанк и в дальнейшем в деле разработки зеленой стратегии, чтобы помочь нашему партнеру достичь своих амбиций – стать ведущим зеленым банком в стране».
Об FMO
FMO – Голландский банк развития предпринимательства. Инвестируя более чем в 80 странах, FMO поддерживает создание рабочих мест и доходов, чтобы улучшить жизнь людей в тех частях мира, где это может иметь наибольшее значение. Роль FMO выходит за рамки финансирования, так как мы помогаем предприятиям работать и развиваться прозрачно, экологически и социально ответственно.
Поскольку партнеры FMO из разных стран обслуживают миллионы клиентов, внедрение передового опыта окажет широкое положительное влияние на развитие в каждой стране. Наши партнеры создают рабочие места, обеспечивают людей доходом, собирают налоги и вносят свой вклад в развитие здорового частного сектора. Это позволяет строить местную экономику, которая предлагает возможности для людей сегодня без ущерба для возможностей будущих поколений. FMO – один из крупнейших с двусторонним участием в мире банков развития частного сектора. Для получения дополнительной информации посетите www.fmo.nl.