Ամերիաբանկը կնքեց 80-րդ գործարքը ՎԶԵԲ-ի Առևտրի աջակցման ծրագրի ներքո
Ամերիաբանկը կնքեց հոբելյանական 80-րդ գործարքը Վերակառուցման և զարգացման բանկի (ՎԶԵԲ) Առևտրի աջակցան ծրագրի ներքո (TFP): Համագործակցության առաջին օրվանից` 2010թ. սեպտեմբերի 30-ից սկսած ընդհանուր գումարով կնքվել է առևտրի ֆինանսավորման ավելի քան 70 մլն ԱՄՆ դոլարի գործարք:
Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում միջազգային նման խոշոր կառույցի հետ իր երկարատև գործընկերությունը, որի արդյունքում ճկուն պայմաններով ֆինանսավորման հնարավորություն է ստեղծվել Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող բազմաթիվ ընկերությունների, այդ թվում և ՓՄՁ-ների համար:
2013թ-ին ՎԶԵԲ-ից ստանալով հաստատող բանկի կարգավիճակ՝ Ամերիաբանկը ձեռք բերեց նոր հնարավորություններ` մասնավորապես, տեղական արտահանողների համար առավել հասանելի դարձավ առևտրի ֆինանսավորման այնպիսի գործիքների կիրառումը, ինչպիսիք են արտահանման ակրեդիտիվների և բանկային երաշխիքների հաստատումը և սպասարկումը:
Հատկանշական է նաև, որ Ամերիաբանկին 2014թ. մայիսին շնորհվել է «Լավագույն գործարք» մրցանակը: Յուրաքանչյուր տարի այս մրցանակին է արժանանում միայն մեկ բանկ ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցող բոլոր բանկերից:
Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի երկարամյա համագործակցության արդյունքում կնքվել են ազգային տնտեսության զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունեցող նախագծեր՝ ուղղված մասնավորապես հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, առևտրի, արդյունաբերության և այլ ոլորտների զարգացմանը:

Ameriabank and EBRD Sign their 80th Trade Finance Deal
Ameriabank signed their 80th trade finance deal covered by the Trade Facilitation Programme of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). The cooperation between the bank and the EBRD commenced on September 30, 2010 and since then trade finance deals in the total amount of over 70 million USD have been signed.
Ameriabank highly appreciates the long-standing partnership with the EBRD, as one of the most reputable international organizations. This partnership has enabled the bank to finance many local companies, including small and medium businesses, in various sectors of Armenian economy with flexible, tailor-made terms.
The EBRD granted “confirming bank” status to Ameriabank in 2013, which availed Ameriabank with new capacities. More specifically, trade finance tools such as LCs and bank guarantees became more accessible for local exporters.
In May 2014 Ameriabank won the EBRD’s “TFP Deal of the Year” Award. It is noteworthy that this award is granted annually by the EBRD only to one bank from among its partner banks all over the EBRD’s countries of operations.
During their long-standing cooperation Ameriabank and the EBRD have co-financed several key projects fostering Armenian economy, in particular in the sectors of telecommunication, energy, agricultural, trade, manufacturing, etc.