«Fitch» վարկանշային կազմակերպությունն Ամերիաբանկին շնորհել է երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B+» վարկանիշ
«Fitch» վարկանշային կազմակերպության հանձնաժողովը հաստատել է Ամերիաբանկի՝ երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի վարկանիշը «B+» մակարդակի վրա: Որպես Հայաստանի գործարար ոլորտի ճանաչված նորարար՝ Ամերիաբանկն առաջինն է տեղական բանկային համակարգում և երկրում, ով արժանացել է իր երկրի վարկանշային մակարդակին հավասար վարկանիշի: Համաշխարհային վարկանշային կազմակերպությունների կողմից տեղական ընկերություններին վարկանիշ շնորհելու դեպքերը շատ սակավաթիվ են, և մինչև հիմա տեղական ֆինանսական հաստատություններին տրվել էր միայն երկրի վարկանշային մակարդակից ցածր վարկանիշ:
Բանկի սեփական միջոցները հաշվի առնելով՝ վերջինիս կայունության վարկանիշն, երկարաժամկետ պարտավորությունների վարկանիշի նման, նույնպես գնահատվել է «B+»: Այսպիսով, վարկանիշի հաշվարկներում հաշվի չի առնվել բաժնետերերի կամ Կառավարության պոտենցիալ աջակցությունը:
Բանկի վարկանիշը հաստատելիս հաշվի են առնվել բանկի հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներն, իրացվելիության զգալի պաշարը, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերը և շուկայում զբաղեցրած ամուր դիրքը: Չնայած Հայաստանի շուկայում տիրող բարձր մրցակցության՝ Ամերիաբանկը զբաղեցնում է շուկայի առաջատարի դիրքը ըստ վարկավորման (շուկայի 13%), առևտրի ֆինանսավորման և հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների (12%) ցուցանիշների: 2014 թվականին բանկի շահութաբերության բարձր մակարդակը պայմանավորված էր վարկավորման ծավալի աճով, ֆինանսավորման կայուն արժեքով և այլ բանկերի համեմատ՝ չաշխատող վարկերի զգալիորեն ցածր ծավալով:
Նշենք նաև, որ «կայուն» հեռանկարի իջեցումը «բացասականի» պայմանավորված է Ռուսաստանում տիրող իրավիճակի բացասական ազդեցությամբ, որի արդյունքում կարող է թուլանալ նաև Հայաստանի գործարար միջավայրը:

Fitch Ratings affirmed the long-term foreign currency IDR at ‘B+’ for Ameriabank
Fitch Rating Committee confirmed Ameriabank’s Issuer Default Rating (IDR) rating at ‘B+’. As a proven pioneer in the Armenian business environment, Ameriabank received a rating equal to that of the Sovereign – first time in the local banking industry and in the Country. The local practice for credit ratings from global agencies is scarce, while a few local financial institutions had previously received credit ratings only below the Sovereign.
Given bank’s standalone strength, the Viability Rating stands at ‘b+’ too, aligned with Long Term IDR - thus the rating does not incorporate any support either from ultimate shareholder or the government.
The affirmation of the rating reflects reasonable financial metrics, sizeable liquidity cushion, manageable refinancing risks and solid domestic franchise. Despite the high competition in the banking industry of Armenia, Ameriabank gained a strong foothold in the market by maintaining its leading position in lending (13% market share), trade finance and liabilities to customers (12%). The banks solid profitability in 2014 was underpinned by growing lending, stable funding costs and lower share of NPLs compared to that of its peers.
Please note that, the negative spillover effect from developments in Russia triggered the outlook revision from Stable to Negative reflecting the possibilities of weaker operating environment in Armenia.