«Fitch» վարկանշային կազմակերպությունն Ամերիաբանկին շնորհել է երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B+» վարկանիշ
«Fitch» վարկանշային կազմակերպության հանձնաժողովը հաստատել է Ամերիաբանկի՝ երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի վարկանիշը «B+» մակարդակի վրա: Որպես Հայաստանի գործարար ոլորտի ճանաչված նորարար՝ Ամերիաբանկն առաջինն է տեղական բանկային համակարգում և երկրում, ով արժանացել է իր երկրի վարկանշային մակարդակին հավասար վարկանիշի: Համաշխարհային վարկանշային կազմակերպությունների կողմից տեղական ընկերություններին վարկանիշ շնորհելու դեպքերը շատ սակավաթիվ են, և մինչև հիմա տեղական ֆինանսական հաստատություններին տրվել էր միայն երկրի վարկանշային մակարդակից ցածր վարկանիշ:
Բանկի սեփական միջոցները հաշվի առնելով՝ վերջինիս կայունության վարկանիշն, երկարաժամկետ պարտավորությունների վարկանիշի նման, նույնպես գնահատվել է «B+»: Այսպիսով, վարկանիշի հաշվարկներում հաշվի չի առնվել բաժնետերերի կամ Կառավարության պոտենցիալ աջակցությունը:
Բանկի վարկանիշը հաստատելիս հաշվի են առնվել բանկի հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներն, իրացվելիության զգալի պաշարը, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերը և շուկայում զբաղեցրած ամուր դիրքը: Չնայած Հայաստանի շուկայում տիրող բարձր մրցակցության՝ Ամերիաբանկը զբաղեցնում է շուկայի առաջատարի դիրքը ըստ վարկավորման (շուկայի 13%), առևտրի ֆինանսավորման և հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների (12%) ցուցանիշների: 2014 թվականին բանկի շահութաբերության բարձր մակարդակը պայմանավորված էր վարկավորման ծավալի աճով, ֆինանսավորման կայուն արժեքով և այլ բանկերի համեմատ՝ չաշխատող վարկերի զգալիորեն ցածր ծավալով:
Նշենք նաև, որ «կայուն» հեռանկարի իջեցումը «բացասականի» պայմանավորված է Ռուսաստանում տիրող իրավիճակի բացասական ազդեցությամբ, որի արդյունքում կարող է թուլանալ նաև Հայաստանի գործարար միջավայրը:

Рейтинговое агентство «Fitch» присвоило Америабанку РДЭ «B+»
Комитет рейтингового агентства «Fitch» подтвердил долгосрочный рейтинг дефолта эмитента («РДЭ») Америабанка на уровне «B+». Как признанный новатор в деловой сфере Армении, Америабанк стал первым банком в местном банковском секторе и первой организацией в стране, получившей рейтинг, равный рейтингу своей страны.
До настоящего времени лишь очень небольшому числу армянских компаний был присужден международный кредитный рейтинг, и во всех случаях он был ниже рейтинга страны. Принимая во внимание собственные средства банка, рейтинг устойчивости последнего также оценивается на уровне «B+», как и долгосрочный РДЭ. Таким образом, потенциальная поддержка от акционеров либо Правительства в рейтинге не учитывается.
Рейтинг банка был подтвержден с учетом основных финансовых показателей, значительного запаса ликвидности, управляемых рисков рефинансирования и прочных позиций на местном рынке. Несмотря на острую конкуренцию на рынке, Америабанк занимает ведущие позиции по показателям кредитования внутри страны (13% рынка), торгового финансирования и обязательств перед клиентами (12%). Высокий уровень прибыльности банка в 2014 году поддерживался за счет роста кредитования, стабильной стоимости фондирования и умеренной доли неработающих кредитов, которая была значительно ниже, чем у других банков.
Отметим также, что пересмотр «Стабильного» статуса прогноза на «Негативный» обусловлен отрицательным влиянием определенных событий, наблюдаемых в России, которые могут ослабить бизнес-среду в Армении.