Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2015թ. լավագույն բանկ Հայաստանում The Banker-ի կողմից
Դեկտեմբերի 2-ին Լոնդոնում կայացավ «Financial Times» հեղինակավոր կազմակերպության The Banker ամսագրի մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում Հայաստանի 2015թ. «Տարվա լավագույն բանկ» ճանաչվեց Ամերիաբանկը:
«The Banker»-ի մրցանակաբաշխությունը, որն անցկացվում է արդեն 16-րդ տարին անընդմեջ, հանդիսանում է բանկային գործունեության զարգացման ամենաբարձր գնահատականն աշխարհում:
Ինչպես նշում են մրցույթի կազմակերպիչները, «Տարվա լավագույն բանկ» տիտղոսն Ամերիաբանկին շնորհվել է մի շարք չափանիշներով. դրանց թվում են նաև բանկի կողմից առաջարկվող նորարարական «խելացի» լուծումները, որոնք էականորեն խնայում են հաճախորդի ժամանակը: Կարևորվել է նաև այն հանգամանքը, որ Ամերիաբանկը սերտորեն համագործակցում է այնպիսի միջազգային խոշոր կառույցների հետ, ինչպիսիք են Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը, Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերությունը` վերջինիս հետ կնքելով փոխարկելի ստորադաս փոխառության պայմանագիր, որը ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ էր իրականացվում:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է արդեն երրորդ անգամ արժանանալ Հայաստանի լավագույն բանկ կոչմանը The Banker ամսագրի կողմից: Ուրախ ենք նշել, որ Ամերիաբանկն ամրապնդել է իր առաջատարի դիրքերը Հայաստանի բանկային համակարգում: Մեր հաջողության հիմնական գրավականն է Բանկի` հաճախորդին միտված ծառայությունների բարձր որակը, արհեստավարժ անձնակազմը, շարունակական նորարարությունները, բալանսավորված ռիսկերի կառավարումը: Այս հատկանիշներով է, որ մենք վաստակել ենք մեր հաճախորդների՝ ժամանակով փորձված վստահությունը: Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի նաև CR2 ընկերության հետ կնքած հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր համակարգի ներդրման պայմանագիրը՝ ուղղված 2016թ.-ին հեռահար բանկային ծառայություններից օգտվելու համար որակապես նոր հնարավորությունների ստեղծմանը: Դա էլ իր հերթին կնպաստի առհասարակ հեռահար բանկային սպասարկման մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում», նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:

Америабанк назван лучшим банком 2015г. в Армении по версии The Banker
2 декабря в Лондоне состоялась церемония награждения банков, организованная изданием The Banker известной компании «Financial Times», в течение которой Америабанк удостоился звания «Банк года 2015» в Армении.
Награда «The Banker» является самой высокой оценкой банковской деятельности в мире и присуждается уже 16 лет подряд.
Как отметили организаторы конкурса, Америабанк удостоился звания лучшего банка года на основании ряда критериев, в числе которых, помимо прочего, инновационные «умные» решения, позволяющие клиентам существенно экономить время. Было отмечено тесное сотрудничество Америабанка с крупнейшими международными структурами, в числе которых Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Финансовая компания развития Нидерландов (FMO), с которой банк заключил договор о привлечении конвертируемого субординированного кредита, что стало беспрецедентной сделкой в истории банковской системы Армении.
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил: «Для нас большая честь уже в третий раз удостоиться звания лучшего банка Армении со стороны The Banker. Мы рады отметить, что Америабанк упрочил свои ведущие позиции в банковском секторе Армении. Формула нашего успеха – это высокое качество услуг, ориентированных на клиента, профессиональный персонал, непрерывные инновации и сбалансированное управление рисками. Именно эти качества помогли нам завоевать долгосрочное доверие наших клиентов. Отдельно следует отметить договор о внедрении новой многофункциональной системы дистанционного банковского обслуживания, который мы заключили с компанией CR2 с целью создания качественно новых возможностей дистанционного банковского обслуживания с 2016г., что в свою очередь станет стимулом для развития культуры дистанционного банкинга в Армении».