Fitch վարկանիշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է «B պլյուս» վարկանիշ` «Կայուն» հեռանկարով
Fitch հեղինակավոր միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը վերանայել է Ամերիաբանկի հեռանկարը՝ սահմանելով «Կայուն» հեռանկար մեկ տարի առաջվա «Բացասական»-ի փոխարեն և վերահաստատելով Ամերիաբանկին շնորհած՝ արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշը (Long-term Issuer Default Rating (IDR): Հաշվի առնելով բանկի ամուր դիրքը՝ բանկին շնորհվել է արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի վարկանիշին հավասարեցված «b+» կայունության վարկանիշ, որը չի արտացոլում բաժնետիրոջ կամ պետության աջակցությունը:
Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: Fitch–ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայած ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը՝ Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 15%), առևտրի ֆինանսավորման և հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունների մասով (մասնաբաժինը շուկայում` 15%):
Սահմանելով վարկանիշի կայուն հեռանկար` Fitch-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշմանը: Բացի այդ, Բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015թ-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված 40 մլն ԱՄՆ դոլար միջոցների հաշվին, որոնք թույլ կտան հանգիստ դիմակայել ակտիվների արժեզրկմանը:

Fitch Ratings has affirmed Ameriabank’s Long-term Issuer Default Rating (IDR) at 'B+', revising the Outlook to Stable
Fitch Ratings has revised the Outlook on Ameriabank's Long-term Issuer Default Rating (IDR) to Stable from Negative, while affirming the IDR at 'B+'. Given bank’s standalone strength, the Viability Rating stands at ‘b+’, aligned with Long Term IDR - thus the rating does not incorporate any support either from ultimate shareholder or the government.
The affirmation of the rating reflects reasonable financial metrics, sizeable liquidity cushion, manageable refinancing risks and solid domestic franchise. Despite the high competition in the banking industry of Armenia, Ameriabank gained a strong foothold in the market by maintaining its leading position in lending (15% market share), trade finance and liabilities to customers (15%).
The revision of the Outlook on Ameria's ratings to Stable reflects Fitch's expectation that the bank is likely to remain resilient to pressures from the difficult operating environment. The bank also has a strong ability to absorb impairment through earnings and improved capital buffer following the USD40 million equity injection by European Bank of Reconstruction and Development (EBRD) in December 2015.