Fitch վարկանիշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է «B պլյուս» վարկանիշ` «Կայուն» հեռանկարով
Fitch հեղինակավոր միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը վերանայել է Ամերիաբանկի հեռանկարը՝ սահմանելով «Կայուն» հեռանկար մեկ տարի առաջվա «Բացասական»-ի փոխարեն և վերահաստատելով Ամերիաբանկին շնորհած՝ արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշը (Long-term Issuer Default Rating (IDR): Հաշվի առնելով բանկի ամուր դիրքը՝ բանկին շնորհվել է արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի վարկանիշին հավասարեցված «b+» կայունության վարկանիշ, որը չի արտացոլում բաժնետիրոջ կամ պետության աջակցությունը:
Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: Fitch–ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայած ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը՝ Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 15%), առևտրի ֆինանսավորման և հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունների մասով (մասնաբաժինը շուկայում` 15%):
Սահմանելով վարկանիշի կայուն հեռանկար` Fitch-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշմանը: Բացի այդ, Բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015թ-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված 40 մլն ԱՄՆ դոլար միջոցների հաշվին, որոնք թույլ կտան հանգիստ դիմակայել ակտիվների արժեզրկմանը:

Рейтинговое агентство Fitch подтвердило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Америабанка на уровне «B+», присвоив прогноз «Стабильный»
Международное рейтинговое агентство Fitch пересмотрело прогноз Америабанка по долгосрочному рейтингу дефолта эмитента (IDR) с негативного на «Стабильный», подтвердив рейтинг на уровне «B+». Учитывая собственную финансовую стабильность Америабанка, банку был присвоен рейтинг устойчивости на уровне ‘b+’, приравненный к долгосрочному рейтингу дефолта эмитента и не отражающий вероятность получения поддержки от акционера или правительства.
Подтверждение рейтинга свидетельствует о приемлемых финансовых показателях банка, значительном буфере ликвидности, управляемых рисках рефинансирования и устойчивой репутации. Агентство Fitch обратило внимание на то обстоятельство, что несмотря на высокую конкуренцию в банковском секторе, Америабанк прочно удерживает позиции на рынке, лидируя в сфере кредитования (доля рынка: 15%), торгового финансирования и обязательств к клиентам (доля рынка: 15%).
Изменение прогноза с «Негативного» на «Стабильный» отражает ожидания агентства Fitch, что банк сохранит свои позиции, преодолев давление сложной внешней среды. Помимо прочего, банк обладает достаточным уровнем доходности и объемом капитала благодаря привлечению 40 млн долларов США от ЕБРР в декабре 2015г., что позволит спокойно противостоять убыткам и обесценению активов.