S&P-ն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով
S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով: Ամերիաբանկն առաջին հայկական ընկերությունն է, որը վարկանշվել է S&P-ի կողմից:
Ամերիաբանկի 'B+' վարկանիշը մեկ նիշով պակաս է հաշվարկված սեփական վարկունակության ցուցանիշից (SACP)` bb-, քանի որ սահմանափակված է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն վարկունակությամբ:
Ամերիաբանկի երկարաժամկետ վարկանիշն արտացոլում է բանկի` Հայաստանի առաջատարի դիրքը և S&P-ի սպասումներն առ այն, որ բանկը կպահպանի իր դիրքը, իսկ կապիտալացման մակարդակը մոտակա 24 ամսում կավելանա շնորհիվ կայուն շահութաբերության:
S&P-ն ակնկալում է շուրջ 7% տնտեսական աճ Հայաստանում 2017թ.-ին, որը կդանդաղի 2019-2021 թթ.` միջինում կազմելով 4%, սակայն էապես բարձր լինելով համադրելի երկրներից:
Ըստ S&P-ի` Հայաստանի բանկային համակարգը կայուն կլինի, առանց շուկայի նկատելի տատանումների: Ոլորտի ռիսկը նույնպես գնահատվում է կայուն:
S&P-ի կարծիքով Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար դիրքը պահպանելու լավ հնարավորություններ ունի` հաշվի առնելով նպաստավոր և բարելավվող մակրոտնտեսական միջավայրը, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ ղեկավարների թիմն ու վերահսկող բաժնետերերին, ովքեր մեծ փորձ ունեն բանկային և ֆինանսական ոլորտում:
Վարկանիշի` մոտակա 12 ամսվա կայուն հեռանկարն արտացոլում է S&P-ի կանխատեսումներն առ այն, որ բանկի գործունեությունը և ֆինանսական ցուցանիշները նշված ժամանակահատվածում կայուն կլինեն:

Америабанк получил «B+/B» кредитный рейтинг с прогнозом «стабильный» от S&P
Америабанк получил долго- и краткосрочный кредитный рейтинг эмитента «B+/B» с прогнозом «стабильный» от S&P Global Ratings. Банк является единственной организацией в Армении, получившей кредитный рейтинг от S&P.
Долгосрочный кредитный рейтинг «В+» Америабанка на одну ступень ниже оценки характеристик собственной кредитоспособности (stand-alone credit profile — SACP) «bb-» из-за ограничения оценкой кредитоспособности суверенного правительства Армении.
Долгосрочный рейтинг Америабанка отражает положение крупнейшего банка в Республике Армения, а также ожидания S&P Global Ratings, что банк сохранит лидирующие позиции на рынке и его показатели капитализации усилятся в ближайшие 24 месяца за счет устойчивых показателей прибыли.
По прогнозам S&P, экономический рост в Армении составит 7% в 2018г, а в 2019-2021 гг в среднем составит 4%, оставаясь выше ожидаемого роста в сопоставимых странах.
S&P считает банковскую систему Армении стабильной и не отмечает явных рыночных искажений. Тенденция развития отраслевого риска в банковском секторе Армении также считается стабильной.
S&P считает, что Америабанк имеет хорошие возможности для сохранения своего лидирующего положения на рынке Армении в связи с благоприятными и улучшающимися макроэкономическими условиями, а также благодаря профессиональной команде руководителей и акционеров с обширным опытом ведения деятельности в банковском и финансовом секторах.
Прогноз «стабильный» по рейтингам банка на ближайшие 12 месяцев отражает ожидания того, что бизнес-профиль и финансовый профиль банка будут оставаться стабильными.