Moody's- ը վերահաստատեց Ամերիաբանկին շնորհված Ba3 վարկանիշը
Moody's Investors Service- ը («Moody's») վերահաստատեց Ամերիաբանկին շնորհած («Բանկ») Ba3 երկարաժամկետ տեղական արժույթով ավանդների վարկանիշը կայուն հեռանկարով:
Վարկանիշային գործընթացը տեղի է ունենում COVID-19- ի համաճարակի պայմաններում և, չնայած դժվարին միջավայրին, Moody՛s- ը վերահաստատեց Բանկի վարկանիշը և հեռանկարն անփոփոխ պահեց ՝ կայուն: 2020 թվականի մարտից ի վեր Հայաստանի բանկային համակարգը բախվել էր կորոնավիրուսների բռնկման հետ կապված մարտահրավերին, ինչը հանգեցրել էր ՀՀ կառավարության կողմից խիստ սոցիալական հեռավորության պահպանման միջոցների ձեռնարկման:
Moody’s– ի համաձայն ՝ Ամերիաբանկի՝ ՓՄՁ սեգմենտին (առավել խոցելի է կորոնավիրուսների բռնկման պայմաններում) տրամադրված վարկերը կազմում են Բանկի ընդհանուր վարկերի 17.4% -ը: Բանկի՝ ֆիզիկական անձանց վարկերը կազմում են ընդհանուր վարկային պորտֆելի 25% -ը և գրեթե հավասարապես բաշխված են հիփոթեքային և սպառողական վարկերի միջև: Moody’s–ը կանխատեսում է, որ Բանկի 2019 թվականի նախքան արժեզրկման մասհանումները եկամուտը պատշաճ բուֆեր է ապահովում սպասվող վարկային կորուստները կլանելու համար՝ չթուլացնելով Բանկի կապիտալը: Չնայած դժվարին միջավայրին՝ վարկանիշային գործակալությունը ակնկալում է նաև, որ Բանկի կողմից ֆինանսական միջոցների ներգրավման ցուցանիշները և իրացվելիության մակարդակը կմնան կայուն:
Բանկի ղեկավարությունը կարծում է, որ Ամերիաբանկի՝ երկարաժամկետ տեղական արժույթով ավանդների Ba3 վարկանիշի հաստատումը կայուն հեռանկարով համահունչ է ակտիվների բարձր որակի, կայուն եկամտաբերության և բավականին դիվերսիֆիկացված վարկային պորտֆելի կառուցվածքի հետ: Այս գործոնները և կուտակված ֆինանսական բուֆերները մեղմելու են զարգացող ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը:

The rating action occurs amid COVID-19 outbreak and despite the challenging environment, Moody’s re-affirmed the Bank’s rating and kept the outlook intact – stable. Since March 2020, Armenia's banking system has been challenged by the coronavirus outbreak, which has led to strict social distancing measures taken by the Government of Armenia.
According to Moody’s, Ameriabank's loans to SME segment (most vulnerable to the coronavirus outbreak) accounted for 17.4% of the Bank's total loans. The Bank's loans to individuals accounted for 25% of the total loan book, and were almost equally split between mortgages and consumer loans. Moody’s expects that the Bank's pre-provision income of 2019 provides a good buffer for absorbing expected credit losses without a weakening in the Bank's capital. Despite the challenging environment, the rating agency also expects that the Bank’s funding and liquidity profiles will remain broadly stable.
The management of the Bank believes that the rating affirmation of Ameriabank's Ba3 long-term local currency deposit rating with a stable outlook is in line with the strong asset quality, robust profitability and well-diversified loan book structure. These factors and accumulated financial cushions will mitigate the negative impact of the unfolding crisis.