S&P Global Ratings-ը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած B+ վարկանիշը «կայուն» հեռանկարով
S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշը «կայուն» հեռանկարով:
S&P գործակալության կողմից վարկանիշի վերահաստատումը վկայում է այն մասին, որ Ամերիաբանկն իր իրացվելիության բավարար մակարդակի, ռիսկերի կառավարման կշռադատված քաղաքականության և Բանկի բրենդի ճանաչելիության շնորհիվ ունակ է դիմակայելու COVID-19 համաճարակի հետևանքով համաշխարhային տնտեսության սպասվելիք անկման ազդեցությանն ավելի հմտորեն, քան տեղական և միջազգային մրցակից բանկերը:
Գործակալությունն ակնկալում է, որ 2021թ․-ին Ամերիաբանկի կապիտալիզացման մակարդակը կբարձրանա նոր ներդրողների կողմից կապիտալի ավելացմամբ, ինչպես նաև Բանկը կունենա ֆիզիկական և իրավաբանական անձ ավանդատուների կայուն բազա և իրացվելիության բարձր մակարդակ:
Ամերիաբանկի սեփական վարկարժանության (stand-alone credit profile (SACP)) bb-գնահատականը մեկ քայլով ավելի բարձր է, քան երկարաժամկետ B+ վարկանիշը, քանի որ վերջինս սահմանափակված է Հայաստանի սուվերեն վարկարժանությամբ:

S&P подтвердил рейтинг Америабанка на уровне «B +» с прогнозом «стабильный»
S&P Global Ratings подтвердил долгосрочный и краткосрочный кредитный рейтинг Америабанка (Банк) «B + / B» с прогнозом «стабильный».
Подтверждение отражает убеждённость S&P в том, что достаточная ликвидность, разумное управление рисками и сильная местная торговая марка позволяют Банку противостоять потенциальному стрессу от ожидаемого макроэкономического спада, вызванного пандемией COVID-19, лучше, чем местные и международные банки конкуренты.
Агентство ожидает, что в 2021 году капитализация Банка еще более усилится, что будет поддержано влажением капитала новыми инвесторами. Согласно базовому сценарию, Банк будет поддерживать в целом стабильную базу вкладов физических и юридических лиц и высокий уровень ликвидности.
Профиль кредитоспособности Америабанка «bb-» (SACP) на одну ступень выше долгосрочного рейтинга «B +», поскольку последний ограничен кредитоспособностью суверена.