Global Finance ամսագիրն Ամերիաբանկը ճանաչեց 2021թ. Հայաստանի լավագույն բանկ
Global Finance ամսագիրն Ամերիաբանկը ճանաչեց 2021թ. Հայաստանի լավագույն բանկ «Աշխարհի լավագույն բանկեր» 28-րդ տարեկան մրցանակաբաշխության ժամանակ: Ամերիաբանկն արժանացավ այս հեղինակավոր մրցանակին` հաշվի առնելով իր կողմից ցուցաբերած բարձր արդյունքները, մասնավորապես եկամտաբերությունը, ակտիվների աճը, ռազմավարական հարաբերությունները, նոր բիզնես ուղղությունների զարգացումը և նորարարական ծառայությունները: Բանկն արժանանում է այս մրցանակին արդեն 7-րդ անգամ:
«Այս տարվա գնահատականներն ավելի կարևոր և արժեքավոր են, քան դրանք երբևիցե եղել են մրցանակաբաշխության 28 տարվա պատմության մեջ՝ հաշվի առնելով աննախադեպ տնտեսական պայմանները, որոնք ստեղծվել են աշխարհում համավարակի արդյունքում»: «Լավագույն բանկ» մեր մրցանակները մատնանշում են այն բանկերին, որոնք առաջատարն են աճի տեմպի վերականգնման և հետագա զարգացման ուղիների մշակման գործում», – նշեց Global Finance-ի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն ասաց. “Մենք իսկապես հպարտ ենք` արժանանալու այս մրցանակին նման դժվարին ժամանակներում: Բանկի բարձր կատարողականը և բիզնեսի աճը 2020թ.-ի ընթացքում վկայում են մեր դիմացկունության և կայունության մասին` ամուր հիմքեր դնելով հետագա ձեռքբերումների համար»:
Global Finance ամսագիրը, որը հիմնադրվել է 1987թ., ունի 50,000 տպաքանակ և ընթերցողներ 189 երկրում: Global Finance-ի ընթերցողների շարքում են կորպորատիվ և ֆինանսական ոլորտների բարձր պաշտոնատար անձինք, որոնք պատասխանատու են միջազգային ընկերություններում և ֆինանսական հաստատություններում ներդրումային և ռազմավարական որոշումների կայացման համար: Ամսագրի կայքում (GFMag.com) ներկայացված են միջազգային ֆինանսական շուկաներում 34 տարվա փորձի արդյունքում մշակված վերլուծություններ և հոդվածներ: Global Finance-ի գլխամասը գտնվում է Նյու Յորքում, իսկ ներկայացուցչությունները` ամբողջ աշխարհում: Global Finance-ը պարբերաբար ընտրում է լավագույն արդյունքներ ցուցաբերող առաջատար բանկերին և այլ ֆինանսական հաստատություններին: Այս մրցանակները դարձել են գերազանցության վստահելի չափանիշ աշխարհի ֆինանսական հանրության համար:

Америабанк назван лучшим банком в Армении в 2021г. по версии журнала Global Finance
Global Finance назвал Америабанк лучшим банком в Армении в 2021г. в рамках 28-й ежегодной премии лучших банков мира. Америабанк удостоился этой авторитетной награды, учитывая впечатляющие показатели и результаты, такие как прибыльность, рост активов, стратегические отношения, развитие новых направлений и инновационность продуктов. Америабанк получает награду уже в 7-й раз.
«Учитывая беспрецедентную ситуацию, сложившуюся в экономике в результате глобальной пандемии, оценки в этом году более важны и ценны, чем когда-либо за 28 лет истории премии. Награды «Лучший банк» выделяют банки, лидирующие по восстановлению темпов роста и выбору дальнейшего пути развития», – отметил Джозеф Д. Джиаррапуто, издатель и главный редактор журнала Global Finance.
Артак Анесян, генеральный директор Америабанка, прокомментировал: «Мы искренне гордимся тем, что удостоились этой премии в эти сложные времена. Высокие показатели деятельности и рост Банка в 2020г. доказали нашу гибкость и устойчивость, заложив прочный фундамент для дальнейших достижений».
Журнал Global Finance, основанный в 1987 г., имеет тираж 50,000 экземпляров и читателей в 189 странах. Аудитория Global Finance включает топ-менеджеров корпоративной и финансовой сферы, ответственных за принятие инвестиционных и стратегических решений в транснациональных компаниях и финансовых учреждениях. На сайте журнала (GFMag.com) представлены аналитические материалы и статьи, являющиеся наследием 34 лет опыта работы на международных финансовых рынках. Головной офис Global Finance находится в Нью-Йорке, а представительства – по всему миру.  Global Finance регулярно выбирает лидирующие по показателям банки и прочие финансовые институты. Премия журнала стала признанным эталоном качества для мирового финансового сообщества.