Ամերիաբանկը և Հոլանդական զարգացման բանկն աննախադեպ գործարք են կնքում՝ ստորագրելով փոխարկելի ստորադաս փոխառության պայմանագիր
Այս գործարքի շնորհիվ FMO-ին հնարավորություն է ընձեռվում միջոցներ տրամադրելով առաջատար հայկական բանկին՝ աջակցել բանկի պրոֆեսիոնալ ղեկավար անձնակազմին և ամրապնդել երկարաժամկետ համագործակցության հիմքերը բանկի զարգացման հաջորդ փուլում: Կապիտալի փոխարկվող այս երկարաժամկետ փոխառությունը կարող է էապես խթանել բանկի զարգացումը՝ նպաստելով վարկային պորտֆելի հետագա աճին և միջազգային կապիտալի շուկաներ դուրս գալու նախադրյալներ ստեղծելով բանկի համար:
Բարձր գնահատելով Ամերիաբանկի բացառիկ բաժնետիրական կառուցվածքը, կորպորատիվ կառավարման մակարդակը, շարունակաբար աճող ֆինանսական ցուցանիշները և կարևորելով գործընկերությունը Ամերիաբանկի հետ՝ FMO-ն մտադիր է սատար կանգնել բանկին առաջիկա ռազմավարական նպատակների իրագործման ուղու վրա:
Ս. թ. հոկտեմբերի 9-ին կայացած՝ պայմանագրի ստորագրման արարողության ժամանակ Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշեց. «Մենք շատ ուրախ ենք արժանանալ FMO-ի վստահությանը և հուսով ենք, որ մեր սերտ համագործակցությունը կշարունակվի տարիներ ի վեր, և մեր համատեղ գործունեությունը երկուստեք շահավետ կլինեն»:
FMO-ի և Ամերիաբանկի համագործակցությունն սկսվել է դեռ 2009թ., երբ շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգի հաջող ներդրման շնորհիվ Ամերիաբանկն առաջին անգամ ստացել է տոկոսադրույքի իջեցում FMO-ից: Ամերիաբանկն FMO-ին հանդես է եկել հասարակ և փոխարկելի ստորադաս վարկերի համակցության միջոցով բանկի կապիտալը համալրելու առաջարկով, ինչը հնարավորություն կտա ընկերությանը հետագայում դառնալ բանկի բաժնետեր և սատարել Ամերիաբանկին՝ իր արժեթղթերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում կազմակերպելու ձգտումներում: Այս գործարքը վկայում է երկու հաստատությունների միջև ավելի սերտ համագործակցության նոր փուլի մասին:

Ameriabank and FMO signed an unprecedented convertible subordinated debt facility agreement
This transaction is a good opportunity for FMO to provide capital to a leading bank in Armenia, in support of a professional management team, and thereby extend a longstanding partnership as the bank plans to leap for the next stage in its development. This facility generates development impact through the provision of long-term funding convertible into capital in support of further loan portfolio growth, with a view to opening up the institution for global capital markets anytime soon.
Considering the exceptional shareholding structure and quality of corporate governance of Ameriabank in line with a solid promising growth trend of financial results, FMO is willing to fulfill the Bank’s imminent ambitious strategic goals together with Ameriabank as a valued partner.
Ameriabank CEO, Mr. Artak Hanesyan stated “we are delighted with FMO’s trust and we do hope that our dynamic cooperation will last for years from now and the synergy will yield fruitful results to our organizations” at the official agreement signing ceremony on October 9, 2014.
Cooperation between FMO and Ameriabank dates back to 2009 by receiving of FMO’s first margin reduction for the successful implementation of an Environmental and Social Management System. Ameriabank has offered FMO the opportunity to strengthen the bank’s capital base by means of a mix of plain and convertible subordinated loan, which would allow FMO to become a shareholder in due course, and in that way to provide support en route to an IPO aspirations Ameriabank has. This transaction can be seen as a next higher level of partnership and cooperation between the two institutions.