ՎԶԵԲ-ը 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարում Ամերիաբանկում, իսկ ՄՖԿ-ն տրամադրում 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառություն
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով: Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար մասնավոր բանկերից մեկն է: Այս գործարքը հանդիսանում է բաժնետոմսերի ձեռքբերման խոշորագույն գործարքը, որը ՎԶԵԲ-ը մինչ օրս կնքել է այս տարածաշրջանում: Առաջին փուլում ՎԶԵԲ-ը ձեռք կբերի բաժնետոմսերի մոտ 20 տոկոսը 30 մլն ԱՄՆ դոլարով, իսկ մնացած 10 մլն ԱՄՆ դոլարը կօգտագործվի կապիտալի հետագա ավելացման համար: Ներդրումների նպատակն է ամրապնդել Ամերիաբանկի դիրքը և նախապատրաստել բանկը բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխմանը (IPO): 2016թ. Ամերիաբանկի տնօրենների խորհրդին նաև կմիանա ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչը որպես անկախ տնօրեն:
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (ՄՖԿ) 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառություն է տրամադրել Հայաստանում խոշորագույն բանկը հանդիսացող «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին՝ վերջինիս կապիտալը ավելացնելու, երկրի տնտեսվարող սուբյեկտների վարկավորման հնարավորությունները և ֆինանսավորման հասանելիությունը ընդլայնելու, տնտեսական աճը և աշխատատեղերի ստեղծումը խթանելու նպատակով: Երկարաժամկետ կապիտալ տրամադրելով՝ ՄՖԿ-ն նպատակ է հետապնդում ամրապնդել Հայաստանի բանկային ոլորտը և օժանդակել Ամերիաբանկի՝ իր արժեքավոր գործընկերոջ ռազմավարական նպատակների իրագործմանը: Հաշվի առնելով Ամերիաբանկի կորպորատիվ կառավարման բարձր որակը ու աճի արագընթաց տեմպերը՝ ՄՖԿ-ի կողմից տրամադրված ստորադաս փոխառությունը կնպաստի բանկի զարգացմանը և թույլ կտա նախապատրաստվել բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխմանը (IPO):
ՎԶԵԲ-ի և ՄՖԿ-ի` Ամերիաբանկում ներդրում կատարելու որոշումը վկայում է այն վառ հեռանկարների մասին, որ նրանք տեսնում են Ամերիաբանկի համար՝ ճանաչելով կարևոր ներդրումը, որը բանկն ունի երկրի տնտեսության, բանկային հատվածի և հասարակության զարգացման գործընթացում: Ամերիաբանկը տարիներ շարունակ կայուն աճ է գրանցել: Բանկի ընդհանուր կապիտալը ներկայումս կազմում է շուրջ 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար, իսկ ընդհանուր ակտիվները 2015թ. վերջին հատել են 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի սահմանը, որը ռեկորդային ցուցանիշ է Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի համար: Սա նոր հնարավորություններ կընձեռի հետագա վարկավորման, ինչպես նաև տեղական շուկայում միաձուլումների և ձեռքբերումների հնարավոր գործարքներին մասնակցելու համար:
ՎԶԵԲ-ի՝ Կովկասի, Մոլդովայի և Բելառուսի գծով տնօրեն Բրունո Բալվաներան ասաց. «Մենք ուրախ ենք Ամերիաբանկի բաժնետեր դառնալու առիթով և դիտում ենք այս հնարավորությունը որպես ևս մեկ քայլ տեղական բանկային հատվածի ամրապնդման ուղղությամբ: Ֆինանսավորման հասանելիության բարելավումը կարևորագույն գործոն է, որը հնարավորություն կընձեռի տեղական ընկերություններին օգտագործել իրենց ներուժը: Որպես բաժնետեր՝ ՎԶԵԲ-ը կաջակցի Ամերիաբանկի զարգացմանը՝ շեշտը դնելով մասնավորապես կորպորատիվ կառավարման վրա»:
«Մենք բարձր ենք գնահատում ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության այս նոր մակարդակը: Սա մեծ աջակցություն է Ամերիաբանկին կապիտալի համաշխարհային շուկաների ուղղությամբ շարժվելու առումով՝ մեր ռազմավարական նպատակներին և ձգտումներին համահունչ: Ես վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը կնպաստեն Հայաստանի բանկային հատվածի և մեր երկրի տնտեսության աճին: Մենք համոզված ենք, որ այս համագործակցությունը բազում նոր հնարավորություններ կստեղծի մեր կազմակերպությունների և Հայաստանի բանկային հատվածի համար», - ասաց «Ամերիաբանկի» Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը:
ՄՖԿ-ի Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Տոմաշ Տելման ասաց. «Կապիտալ տրամադրելով Հայաստանում մեր հիմնական գործընկեր բանկերից մեկին՝ մենք սատար ենք կանգնում նրա զարգացման ռազմավարության և հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը: Այս գործակցությունը Հայաստանի բանկային հատվածի ամրապնդմանն ուղղված մեր նախաձեռնություններից է, որը վճռորոշ նշանակություն ունի ընդհանուր տնտեսական զարգացման համար»:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանն ավելացրեց. «Մեզ համար մեծ պատիվ է վայելել ՄՖԿ-ի վստահությունը: Այս գործարքը որակի բացարձակապես նոր մակարադակ է խորհրդանշում մեր բանկի համար այս շուկայում գործելիս»։

ЕБРР инвестирует 40 млн долларов США в капитал Америабанка, а МФК предоставляет субординированный кредит на сумму в 50 млн долларов США
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) инвестирует 40 млн долларов США в приобретение пакета акций ЗАО «Америабанк». Америабанк – один из ведущих частных банков в Армении. Данная сделка является крупнейшей сделкой по приобретению пакета акций, подписанной ЕБРР в регионе на сегодняшний день.
На первом этапе ЕБРР приобретет долю в размере около 20 процентов за 30 миллионов долларов США. Оставшиеся 10 миллионов долларов США будут использованы для дальнейшего наращивания капитала. Целью инвестиций является укрепление Америабанка и подготовка банка к первичному публичному размещению акций (IPO) в будущем. Независимый директор, представляющий ЕБРР, присоединится к совету директоров Америабанка в 2016 году.
Международная финансовая корпорация (МФК), входящая в Группу Всемирного банка, предоставит Америабанку – крупнейшему банку в Армении, субординированный кредит в размере 50 млн долларов США, благодаря чему банк сможет увеличить свой капитал и расширить возможности финансирования местных предприятий, тем самым поддерживая экономический рост, создание рабочих мест и доступность финансирования. Предоставляя долгосрочный капитал, МФК стремится укрепить стабильность банковского сектора Армении и содействовать стратегическим целям Америабанка, считая его надежным партнером. Учитывая качество корпоративного управления Америабанка в сочетании с устойчивым ростом, субординированный кредит МФК будет способствовать дальнейшему росту банка и поможет подготовиться к первичному размещению акций (IPO).
Решение ЕБРР и МФК инвестировать в Америабанка отражает яркие перспективы развития, которые ЕБРР и МФК видят для Америабанка, и служит признанием того важного вклада, который банк делает в развитие армянской экономики, банковского сектора и общества в целом. Америабанк стабильно растет с годами. Общий капитал в настоящее время составляет около 200 миллионов долларов США, а совокупные активы к концу 2015 года превысили 1 млрд долларов США, что является рекордной отметкой для финансового сектора Армении. Все это открывает новые возможности для дальнейшего кредитования, а также для участия в возможных сделках по слиянию и приобретению на местном рынке.
Бруно Бальванера, директор ЕБРР по Кавказу, Молдове и Беларуси, отметил: «Мы рады возможности стать акционером Америабанка и рассматриваем эту возможность как еще один шаг к укреплению и консолидации местного банковского сектора. Расширение доступа к финансированию является ключевым фактором, который позволит местным компаниям реализовать свой потенциал. Как акционер ЕБРР будет поддерживать развитие Америабанка, делая особый акцент на корпоративном управлении».
«Мы высоко ценим этот новый уровень партнерства с ЕБРР. Это большая поддержка для Америабанка, с ориентацией на глобальные рынки капитала в соответствии с нашими стратегическими целями и устремлениями. Я уверен, что наши совместные усилия будут способствовать развитию банковского сектора Армении и экономическому росту в нашей стране, - добавил Андрей Мкртчян, председатель совета директоров Америабанка, - мы уверены, что данное сотрудничество имеет все возможности дальнейшего выгодного развития не только для наших организаций, но всего банковского сектора Армении в целом».
Томаш Тельма, директор МФК по Европе и Центральной Азии, отметил: «Предоставляя капитал одному из наших ключевых банков-партнеров в Армении, мы поддерживаем его стратегический рост и планы на будущее. Это сотрудничество является частью наших усилий по увеличению стабильности банковского сектора Армении, имеющего решающее значение для более широкого экономического развития».
«Мы высоко ценим доверие МФК, и эта сделка является свидетельством качества нашего банка, работающего в условиях нашего рынка», - заявил Андрей Мкртчян, председатель Совета директоров Америабанка.