Ամերիաբանկը տեղաբաշխեց 20 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտքային արժեթուղթ responsAbility Investments AG ընկերության միջոցով
Ամերիաբանկն իր ներդրումային կառավարիչ responsAbility Investments AG ընկերության միջոցով հաջողությամբ տեղաբաշխել է 20 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով պարտքային արժեթուղթ լյուքսեմբուրգյան չորս ներդրումային ֆոնդերի միջև:
Զարգացող երկրների շուկաներում ներդրումներ իրականացնող այդ ֆոնդերը բարձր են գնահատել Ամերիաբանկի վարկային վարկանիշը, միջազգային կապիտալի շուկայում ունեցած հեղինակությունը, բարձր ֆինանսական ցուցանիշները, ճկուն բիզնես-մոդելը, կորպորատիվ կառավարման օրինակելի համակարգը, ինչպես նաև գործարքի ռիսկայնության ցածր մակարդակը, ինչի արդյունքում ձեռք են բերել Բանկի պարտքային արժեթղթերը մեծ ծավալով:
Արժեթղթերի տեղաբաշխումից ձեռք բերված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանը: Այս ֆինանսավորումը կնպաստի ՓՄՁ-ների գործունեության հետագա ընդլայնմանն ու զարգացմանը, մրցունակության բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Վերականգնվող էներգետիկային և էներգաարդյունավետության ծրագրերին ուղղված ֆինանսավորումը կխթանի ոլորտի կայուն զարգացումը, կնպաստի երկրում էներգախնայողության ապահովմանը:
Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում responsAbility Investments AG ընկերության հետ այս նոր գործընկերական հարաբերությունների ստեղծումը, որն էական նշանակություն կունենա տվյալ ոլորտների և ամբողջ ազգային տնտեսության զարգացման համար:

Америабанк разместил долговые ценные бумаги на 20 млн долларов США посредством компании responsAbility Investments AG
Америабанк успешно разместил долговые ценные бумаги на общую сумму 20 млн долларов США в четырех люксембургских инвестиционных фондах через инвестиционного менеджера компанию responsAbility Investments AG.
Высоко оценив кредитный рейтинг Америабанка, репутацию на международном рынке капитала, гибкую бизнес-модель, высокие финансовые показатели, образцовую структуру корпоративного управления, а также низкий уровень риска, фонды, специализирующиеся на инвестициях в рынки развивающихся стран, приобрели крупный объем долговых ценных бумаг банка.
Средства, полученные от размещения ценных бумаг, будут направлены на кредитование малых и средних предприятий (МСП) в Армении, проектов в сферах возобновляемой энергетики и энергоэффективности. Финансирование окажет содействие МСП в процессе дальнейшего роста и развития, способствуя повышению их конкурентоспособности и созданию новых рабочих мест. Финансирование проектов в сфере возобновляемой энергетики и энергоэффективности станет стимулом для устойчивого роста данной отрасли и обеспечения энергоэффективности в стране.
Америабанк высоко ценит формирование новых партнерских отношений с компанией responsAbility Investments AG, что окажет существенное воздействие на развитие финансируемых сфер и всей экономики Армении.