Ամերիաբանկը 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր է կնքում Պրոպարկոյի հետ
Ամերիաբանկն ուրախ է տեղեկացնել Պրոպարկոյի (Ֆրանսիական զարգացման գործակալության դուստր ձեռնարկությունը, որն իր գործունեությունն է ծավալում մասնավոր հատվածի զարգացման ուղղությամբ) հետ 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի հիմնական վարկային պայմանագիր կնքելու մասին: Ֆինանսավորման գումարը տրամադրվել է 6 տարի ժամկետով և նախատեսվում է ուղղել էներգաարդյունավետության, վերականգնվող էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, սննդի վերամշակման, կրթության և առողջապահության ոլորտներում ծրագրերի իրականացմանը: Պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել 2016 թ. նոյեմբերի 29-ին Երևանում:
Մեջբերում Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանի խոսքից. «Մենք բարձր ենք գնահատում Պրոպարկոյի հետ համագործակցությունը և ուրախ ենք շարունակել այն մեր տնտեսության հիմնական հատվածների ֆինանսավորմանն ուղղվելիք նոր վարկային գործիքի շրջանակներում: Այս պայմանագիրը կնպաստի մեր վարկային պորտֆելի հետագա զարգացմանն ու դիվերսիֆիկացմանը, ինչպես նաև կծառայի տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մեր հաճախորդների շահերին՝ ընդհանուր առմամբ նպաստելով երկրի տնտեսության զարգացմանը»:
Ամերիաբանկի և Պրոպարկոյի միջև համագործակցության հիմքը դրվել էր դեռևս 2013 թ-ին, երբ ընկերության և Ամերիաբանկի միջև կնքվեց 15 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկային պայմանագիր, որը Պրոպարկոյի առաջին ֆինանսական ներդրումն էր Հայաստանում և ուղղված էր փոքր ու միջին ձեռնարկությունների, էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտների ֆինանսավորմանը:

Ameriabank is pleased to announce, that it has signed a USD 20 million senior loan agreement with Proparco (subsidiary of Agence Française de Développement focused on private sector development). The loan facility bears a maturity of 6 years and is aimed at financing energy efficiency, renewable energy, agribusiness, food processing, education and health projects. The signing ceremony took place in Yerevan on 29 Nov 2016.
Commenting, Artak Hanesyan - CEO of Ameriabank, said “We highly appreciate the cooperation with Proparco and are delighted to continue it with a new loan facility, that is aimed at financing key sectors of our economy. This new facility will contribute to further growth and diversification of our loan book and serve a wider group of our clients from various areas, with overall boosting effect on the economy”.
Ameriabank and Proparco started partnership back in 2013 with a USD 15 million loan agreement, which was Proparco’s first credit facility agreement in Armenia and was aimed at SME, energy efficiency and renewable energy project financing.