Ամերիաբանկը 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր է կնքում Պրոպարկոյի հետ
Ամերիաբանկն ուրախ է տեղեկացնել Պրոպարկոյի (Ֆրանսիական զարգացման գործակալության դուստր ձեռնարկությունը, որն իր գործունեությունն է ծավալում մասնավոր հատվածի զարգացման ուղղությամբ) հետ 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի հիմնական վարկային պայմանագիր կնքելու մասին: Ֆինանսավորման գումարը տրամադրվել է 6 տարի ժամկետով և նախատեսվում է ուղղել էներգաարդյունավետության, վերականգնվող էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, սննդի վերամշակման, կրթության և առողջապահության ոլորտներում ծրագրերի իրականացմանը: Պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել 2016 թ. նոյեմբերի 29-ին Երևանում:
Մեջբերում Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանի խոսքից. «Մենք բարձր ենք գնահատում Պրոպարկոյի հետ համագործակցությունը և ուրախ ենք շարունակել այն մեր տնտեսության հիմնական հատվածների ֆինանսավորմանն ուղղվելիք նոր վարկային գործիքի շրջանակներում: Այս պայմանագիրը կնպաստի մեր վարկային պորտֆելի հետագա զարգացմանն ու դիվերսիֆիկացմանը, ինչպես նաև կծառայի տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մեր հաճախորդների շահերին՝ ընդհանուր առմամբ նպաստելով երկրի տնտեսության զարգացմանը»:
Ամերիաբանկի և Պրոպարկոյի միջև համագործակցության հիմքը դրվել էր դեռևս 2013 թ-ին, երբ ընկերության և Ամերիաբանկի միջև կնքվեց 15 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկային պայմանագիր, որը Պրոպարկոյի առաջին ֆինանսական ներդրումն էր Հայաստանում և ուղղված էր փոքր ու միջին ձեռնարկությունների, էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտների ֆինանսավորմանը:

Америабанк и Пропарко заключили кредитный договор на сумму 20 млн долларов США
Мы рады сообщить, что Пропарко (дочернее предприятие Французского агентства развития (AFD), специализирующееся в развитии частного сектора) и Америабанк заключили основной кредитный договор на сумму 20 млн долларов США. Кредитные средства предоставляются сроком на 6 лет и будут направлены на финансирование проектов в сферах энергосбережения, возобновляемой энергетики, агробизнеса, пищевой промышленности, образования и здравоохранения. Торжественная церемония подписания договора состоялась 29 ноября 2016 г. в городе Ереван.
Цитата из выступления генерального директора Америабанка Артака Анесяна: «Мы высоко ценим сотрудничество с Пропарко и рады продолжить его в рамках нового кредитного инструмента, направленного на финансирование основных секторов нашей экономики. Данный договор станет крепкой основой дальнейшего развития и диверсификации нашего кредитного портфеля, послужит интересам наших клиентов, представляющих различные сферы, и поспособствует развитию экономики страны в целом».
Основы сотрудничества между Америабанком и Пропарко были положены еще в 2013 г., когда Пропарко осуществил свою первую финансовую инвестицию в Армении в рамках кредитного договора на сумму 15 млн долларов США, заключенного с Америабанком с целью финансирования МСП и проектов в сферах энергосбережения и возобновляемой энергетики.