ՎԶԵԲ-ն Ամերիաբանկին տրամադրում է ազգային արժույթով վարկային գիծ
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) իր՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրի շրջանակներում Ամերիաբանկին տրամադրել է 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի չափով վարկային գիծ՝ կանանց կողմից ղեկավարվող փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորման համար: Ամերիաբանկը ՎԶԵԲ-ի՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրին անդամակցող առաջին հայկական ֆինանսական հաստատությունն է:
Ֆինանսավորումը տրամադրվում է Արևելյան գործընկերության կանանց բիզնեսի ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է կանանց կողմից ղեկավարվող փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար ապահովել ֆինանսավորման գործիքների, գործունեության կազմակերպման տեխնոլոգիաների և խորհրդատվական ծառայությունների հասանելիություն:
Մեջբերում Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանի ելույթից. «Ես ողջունում եմ Հայաստանի տնտեսության մեջ կնոջ դերը բարձրացնելու ՎԶԵԲ-ի նախաձեռնությունը: Մեր տնտեսության որոշակի հատվածներում կին ձեռներեցները զգալի հաջողությունների են հասել, սակայն ոլորտների մեծ մասում դեռևս առկա է բացահայտ սեռային անհավասարակշռություն: Անկեղծորեն հավատում ենք, որ աշխատանքային շուկայում կին ձեռներեցները հսկայական չօգտագործված ռեսուրս են, և այս թիրախային ծրագիրը մեծապես կնպաստի Հայաստանում կանանց ձեռներեցության զարգացմանը»:
Ծրագիրը ներառում է նաև տեխնիկական աջակցության բաղադրիչ, որի շրջանակներում կին ձեռներեցները կկարողանան օգտվել մասնագիտական գիտելիքներից ու մեթոդներից և գործունեության զարգացման ոչ ֆինանսական ծառայություններից:

ЕБРР предоставляет Америабанку кредитную линию в местной валюте
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставляет Америабанку кредитную линию в местной валюте на сумму, эквивалентную 10 млн долларам США в рамках программы ЕБРР «Женщины в бизнесе». Кредитная линия предназначена для финансирования малых и средних предприятий (МСП), основанных и руководимых женщинами.
Америабанк первым среди армянских банков присоединился к программе «Женщины в бизнесе».
Кредит выдается в рамках программы ЕБРР «Женщины в бизнесе», осуществляемой в странах Восточного партнерства для поддержки женского предпринимательства с помощью предоставления малым и средним предприятиям, руководимым женщинами, доступа к финансированию, ноу-хау и бизнес-консультациям.
Артак Анесян, генеральный директор Америабанка, отметил: «Я приветствую инициативу ЕБРР по содействию в развитии роли женского предпринимательства в Армении. Женщины вошли и прочно обосновались в определенных нишах армянской экономики, однако в большинстве секторов пока еще наблюдается ощутимый гендерный дисбаланс. Мы искренне верим в огромный потенциал женского предпринимательства, и в то, что эта целевая кредитная линия поможет женщинам эффективно расти и развивать свой бизнес в Армении».
Программа включает также компонент технической поддержки, с помощью которого МСП, руководимые женщинами, получат доступ к ноу-хау и нефинансовую поддержку для развития бизнеса.