Ամերիաբանկի հերթական կարևոր գործարքն առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում` ՄՖԿ-ի հետ համագործակցությամբ
Ամերիաբանկը հաջողությամբ կնքեց հերթական գործարքն առևտրի ֆինանսավորման (ԱՖ) ոլորտում` համագործակցելով իր վաղեմի գործընկեր` Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ, ՄՖԿ-ի հետ: Գործարքը միտված է օգնելու ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվող ընկերությանը` ընդլայնելու վերջինիս արտահանման ծավալները և նոր աշխատատեղեր ստեղծելու Հայաստանի գյուղական վայրերում:
Ամերիաբանկի միջնաժամկետ ԱՖ գործիքը, որն ապահովվում է ՄՖԿ-ի կողմից Սարքավորումների ձեռքբերման ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի (Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի (ԱՖՀԾ*) ենթածրագիր) ներքո տրամադրված պահուստային ակրեդիտիվով, կնպաստի Գրին Ֆուդ ՍՊԸ-ի հետագա աճի ֆինանսավորմանը: Գործարքի շնորհիվ ընկերությունը ձեռք է բերելու և ներմուծելու է ջերմոցային էներգաարդյունավետ սարքավորումներ, որոնք կեռապատկեն ընկերության ներկայիս արտադրական հզորությունը և հնարավորություն կտան նրան` մեկնարկելու ազնվամորու արտադրությունը:
ՄՖԿ-ի Ֆինանսական հաստատությունների խմբի Առևտրի և ապրանքների վարչության ավագ ղեկավար Հյուն Անը նշել է. «Սա վառ օրինակ է, որի միջոցով կարող ենք տեսնել, թե ինչպես են առևտրի ոլորտին վերաբերող մեր նորարարական լուծումները և Հայաստանում գործող Ամերիաբանկի հետ գործընկերությունը նոր հնարավորություններ ստեղծում և օգնում հաղթահարելու զարգացման հետ կապված մի շարք մարտահրավերներ, այդ թվում աջակցություն արտահանմանը, կանանց համար աշխատատեղերի ստեղծում, ինչպես նաև ժամանակակից էներգաարդյունավետ տեխնոլոգիաների օգտագործում»:
Գործարքը միաժամանակ մի քանի ձեռքբերում է ապահովում. Շիրակի մարզում ընկերության գործունեության շնորհիվ, գյուղական համայնքներում ներառական տնտեսական աճի խթանում, աջակցություն ընկերությանը, որի աշխատակազմի 83 տոկոսը կանայք են, ինչպես նաև Հայաստանի արտահանման կառուցվածքի  դիվերսիֆիկացում ելակի և ազնվամորու արտահանման միջոցով: Բացի այդ, գործարքը ներդնում է ժամանակակից ագրո-տեխնոլոգիաները, քանի որ գործարքի արդյունքում հայտնի ֆրանսիական Richel ընկերությունից նոր սարքավորումներ են գնվելու, որոնք նվազեցնում են ածխածնի մոնօքսիդի արտանետումը` ջերմոցներում CO2 օգտագործելու շնորհիվ, և նոր հնարավորություններ է ստեղծում ագրոարդյունաբերության ոլորտում:
Գրին Ֆուդ ՍՊԸ-ի մասին
Գրին Ֆուդ ՍՊԸ-ն 2015թ. հիմնադրված ջերմոցային ընկերություն է, որը Հայաստանի Շիրակի մարզում ելակ և ազնվամորի է արտադրում: Ընկերությունն արտահանում է իր գյուղատնտեսական արտադրանքի 90 տոկոսը:
ԱՖՀԾ-ի մասին
2005թ. մեկնարկած Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագիրը, որի ընդհանուր բյուջեն 5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է, ապահովում է ռիսկերի նվազեցում` երաշխավորելով ծրագրով սահմանված պայմաններին համապատասխանող թվով 285-ից ավելի ֆինանսական հաստատությունների վճարային պարտավորություններն առևտրի ոլորտում:
2014թ. ՄՖԿ-ն գործարկեց 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար բյուջեով Սարքավորումների ձեռքբերման ֆինանսավորման համաշխարհային միջնաժամկետ ծրագիրը, որի շրջանակներում մինչև հինգ տարի ժամկետով գործող երաշխիքներ են տրամադրվում ընտրված գործընկերներին` սարքավորումների և արտադրամիջոցների ներմուծմանն աջակցելու նպատակով, հատուկ ուշադրություն դարձնելով կլիմայի փոփոխություններին:

Америабанк заключил очередную важную сделку по торговому финансированию в сотрудничестве с МФК
Америабанк успешно завершил очередную сделку по торговому финансированию (ТФ) в сотрудничестве со своим давним партнером МФК, членом Группы Всемирного банка, тем самым помогая армянской тепличной компании расширить экспорт продукции и создать новые рабочие места в сельских регионах Армении.
Среднесрочный инструмент ТФ Америабанка, обеспечиваемый резервным аккредитивом, предоставленным со стороны МФК в рамках Глобального проекта финансирования приобретения оборудования (среднесрочный проект Глобальной программы торгового финансирования (ГПТФ)*), направлен на содействие финансированию дальнейшего развития ООО “Грин Фуд”. Эта сделка поможет компании приобрести и импортировать энергосберегающее тепличное оборудование, которое утроит ее нынешнюю производительность и позволит приступить к выращиванию малины.
Хьюн Ан, старший менеджер по торговле и товарам Группы финансовых учреждений МФК, отметил: “Это яркий пример того, как наши инновационные торговые решения и партнерство с Америабанком в Армении создают новые возможности и помогают решить ряд задач в области развития - от поддержки экспорта и создания рабочих мест для женщин до поощрения применения современных энергоэффективных технологий”.
Данная сделка преследует одновременно несколько целей: от стимулирования инклюзивного экономического роста в сельских регионах благодаря деятельности компании в Ширакской области, до содействия компании, 83 процента общего штата сотрудников которой женщины, и диверсификации экспорта в Армении, благодаря экспорту клубники и малины. Кроме того, сделка внедряет современную агротехнику, с использованием нового оборудования, приобретенного у известной французской компании Richel, которое снижает количество выбросов монооксида углерода в теплицах, использующих CO2 в процессе выращивания продуктов, и создает возможности для современного аграрного производства.
О компании ООО “Грин Фуд”
ООО “Грин Фуд” - тепличная компания, основанная в 2015г., выращивающая клубнику и малину в Ширакской области Армении. Компания экспортирует 90 процентов своей сельскохозяйственной продукции.
О ГПТФ
Глобальная программа торгового финансирования (ГПТФ), запущенная в 2005г., с бюджетом в размере 5 миллиардов долларов США, обеспечивает снижение рисков, гарантируя связанные с торговлей платежные обязательства более чем 285 финансовых учреждений (ФУ), отвечающих требованиям программы.
В 2014г. МФК приступила к реализации среднесрочного Глобального проекта финансирования приобретения оборудования на сумму 500 млн. долл. США, в рамках которого отдельным партнерам предоставляются гарантии сроком до пяти лет с целью импорта оборудования и средств производства, с акцентом на климатические изменения.