Ամերիաբանկը 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք տեղական արժույթի ֆինանսավորման պայմանագիր է կնքել Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության հետ (FMO)
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն և FMO- ն (Նիդերլանդների ձեռնարկատիրական զարգացման բանկ) ստորագրել են 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք տեղական արժույթի ֆինանսավորման պայմանագիր, որն ուղղված է Հայաստանում «կանաչ» նախագծերի և երիտասարդության ֆինանսավորմանը:
7 տարի ժամկետով տրամադրված միջոցները նվիրված կլինեն վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ծրագրերին, ինչպես նաև առաջին անգամ հիպոթեքային, ուսումնական և բիզնես վարկավորման ֆինանսավորմանը 35-ից փոքր տարիքի անձանց համար: Սա FMO-ի կողմից իր սեփական միջոցներով Հայաստանում թողարկած առաջին տեղական արժութային վարկն է:
«Սա ևս մեկ ուշագրավ նվաճում է, որը մենք նշում ենք մեր երկարամյա գործընկեր FMO- ի հետ 2009 թվականից: Այս պայմանագիրը նոր հնարավորություններ է ստեղծում երկրի տնտեսական զարգացման և բնակչության բարեկեցության բարելավման համար: Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության նախագծերի ֆինանսավորումը հետագայում կնպաստի էներգետիկայի ոլորտի կայուն զարգացմանը` միաժամանակ ապահովելով ձեռնարկությունների և բնակչության շրջանում էներգիայի արդյունավետ օգտագործումը: Երիտասարդների համար ֆինանսավորման նոր հնարավորությունները կխթանեն ձեռնարկատիրական գործունեության աճը մեր երկրում և կբարձրացնեն բնակչության կենսամակարդակը», - նշեց Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
FMO- ի ներդրումների գծով տնօրեն Լինդա Բրուքհայզենը նշում է. «FMO- ն հպարտ է Ամերիաբանկի հետ կառուցած իր ամուր և հաջողակ փոխհարաբերությունների համար՝ աջակցելով Հայաստանի հետագա տնտեսական զարգացմանը: Այս նոր վարկային միջոցը հնարավորություն կտա Ամերիաբանկին աջակցել վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության նախագծերին և կբարձրացնի երիտասարդ ձեռներեցների գործունեության ֆինանսավորման հասանելիությունը»։
FMO- ի մասին
FMO- ն Նիդերլանդների զարգացման բանկն է (The Dutch entrepreneurial development bank (FMO)): Որպես առաջատար ներդրող՝ FMO- ն աջակցում է զարգացող երկրներում և ընդլայնվող շուկաներում մասնավոր հատվածի կայուն աճին` ֆինանսավորելով հավակնոտ ծրագրեր և բիզնեսներ: Համոզված լինելով, որ ուժեղ մասնավոր հատվածը նպաստում է սոցիալական և տնտեսական զարգացմանը՝ արդեն ավելի քան 45 տարի է, ինչ FMO-ն ֆինանսավորում է ձեռներեցներին՝ օգնելու նրանց օգտագործել իրենց հմտությունները և բարելավել կյանքի որակը: FMO-ն կենտրոնացած է երեք հիմնական ոլորտների վրա, որոնք ունեն մեծ ազդեցություն զարգացման տեսանկյունից․ Ֆինանսական հաստատություններ, էներգետիկա և ագրոբիզնես/սննդի արդյունաբերություն: Ունենալով ավելի քան 82 երկրների համար նախատեսված 9,6 միլիարդ եվրոյի ներդրումային պորտֆել՝ FMO- ն հանդիսանում է ամբողջ աշխարհում մասնավոր հատվածի զարգացմանն ուղղված խոշորագույն երկկողմանի բանկերից մեկը: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.fmo.nl:

Америабанк подписал соглашение на сумму 20 млн долларов США эквивалентной местной валюте с Нидерландским банком развития предпринимательства (FMO)
ЗАО «Америабанк» и FMO (The Dutch entrepreneurial development bank) подписали соглашение о предоставлении средств на сумму 20 миллионов долларов США эквивалентной местной валюте, направленное на «зеленые» проекты и финансирование молодых предпринимателей в Армении.
Семилетний фонд будет посвящен проектам в области возобновляемой энергии и энергоэффективности, а также впервые ипотечным кредитам, образовательным и бизнес-кредитованиям для лиц моложе 35 лет. Это первый кредит в местной валюте, выданный FMO по собственным средствам в Армении.
«Это еще одно замечательное достижение, которое мы отмечаем с нашим давним партнером FMO с 2009 года. Это соглашение создает новые возможности для экономического развития страны и улучшения благосостояния населения. Финансирование проектов в области возобновляемой энергии и энергоэффективности будет способствовать дальнейшему устойчивому развитию энергетического сектора, обеспечивая при этом эффективное использование энергии среди предприятий и населения. Новые возможности финансирования для молодежи будут стимулировать рост предпринимательства в нашей стране и повысят уровень жизни населения», - отметил председатель Директората – генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
Директор по инвестициям FMO Линда Брукхайзен прокомментировала: «FMO гордится своими устойчивыми и успешными отношениями с Америабанком, поддерживая дальнейшее экономическое развитие Армении. Эта новая кредитная линия позволит Америабанку поддерживать проекты в области возобновляемой энергии и энергоэффективности, а также расширять доступ к финансированию для молодых предпринимателей».
О компании FMO
FMO - это Нидерландский банк развития предпринимательства (The Dutch entrepreneurial development bank (FMO)). Как ведущий инвестор, FMO поддерживает устойчивый рост частного сектора в развивающихся странах и на развивающихся рынках, инвестируя в амбициозные проекты и бизнесы. Убежденный в том, что сильный частный сектор ведет к экономическому и социальному развитию, FMO имеет более чем 45-летний опыт финансирования предпринимателей, вдохновляя их на использование своих навыков и улучшения качества жизни. FMO сосредоточено на трех секторах, которые оказывают значительное влияние с точки зрения развития: финансовые учреждения, энергетика и сельскохозяйственная, пищевая промышленность. FMO является одним из крупнейших двусторонних банков развития частного сектора в мире с портфелем инвестиций в 9,6 млрд. Евро, охватывающим более 82 стран. Для получения дополнительной информации, посетите веб-сайт www.fmo.nl.