Ամերիաբանկը 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք տեղական արժույթի ֆինանսավորման պայմանագիր է կնքել Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության հետ (FMO)
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն և FMO- ն (Նիդերլանդների ձեռնարկատիրական զարգացման բանկ) ստորագրել են 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք տեղական արժույթի ֆինանսավորման պայմանագիր, որն ուղղված է Հայաստանում «կանաչ» նախագծերի և երիտասարդության ֆինանսավորմանը:
7 տարի ժամկետով տրամադրված միջոցները նվիրված կլինեն վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ծրագրերին, ինչպես նաև առաջին անգամ հիպոթեքային, ուսումնական և բիզնես վարկավորման ֆինանսավորմանը 35-ից փոքր տարիքի անձանց համար: Սա FMO-ի կողմից իր սեփական միջոցներով Հայաստանում թողարկած առաջին տեղական արժութային վարկն է:
«Սա ևս մեկ ուշագրավ նվաճում է, որը մենք նշում ենք մեր երկարամյա գործընկեր FMO- ի հետ 2009 թվականից: Այս պայմանագիրը նոր հնարավորություններ է ստեղծում երկրի տնտեսական զարգացման և բնակչության բարեկեցության բարելավման համար: Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության նախագծերի ֆինանսավորումը հետագայում կնպաստի էներգետիկայի ոլորտի կայուն զարգացմանը` միաժամանակ ապահովելով ձեռնարկությունների և բնակչության շրջանում էներգիայի արդյունավետ օգտագործումը: Երիտասարդների համար ֆինանսավորման նոր հնարավորությունները կխթանեն ձեռնարկատիրական գործունեության աճը մեր երկրում և կբարձրացնեն բնակչության կենսամակարդակը», - նշեց Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
FMO- ի ներդրումների գծով տնօրեն Լինդա Բրուքհայզենը նշում է. «FMO- ն հպարտ է Ամերիաբանկի հետ կառուցած իր ամուր և հաջողակ փոխհարաբերությունների համար՝ աջակցելով Հայաստանի հետագա տնտեսական զարգացմանը: Այս նոր վարկային միջոցը հնարավորություն կտա Ամերիաբանկին աջակցել վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության նախագծերին և կբարձրացնի երիտասարդ ձեռներեցների գործունեության ֆինանսավորման հասանելիությունը»։
FMO- ի մասին
FMO- ն Նիդերլանդների զարգացման բանկն է (The Dutch entrepreneurial development bank (FMO)): Որպես առաջատար ներդրող՝ FMO- ն աջակցում է զարգացող երկրներում և ընդլայնվող շուկաներում մասնավոր հատվածի կայուն աճին` ֆինանսավորելով հավակնոտ ծրագրեր և բիզնեսներ: Համոզված լինելով, որ ուժեղ մասնավոր հատվածը նպաստում է սոցիալական և տնտեսական զարգացմանը՝ արդեն ավելի քան 45 տարի է, ինչ FMO-ն ֆինանսավորում է ձեռներեցներին՝ օգնելու նրանց օգտագործել իրենց հմտությունները և բարելավել կյանքի որակը: FMO-ն կենտրոնացած է երեք հիմնական ոլորտների վրա, որոնք ունեն մեծ ազդեցություն զարգացման տեսանկյունից․ Ֆինանսական հաստատություններ, էներգետիկա և ագրոբիզնես/սննդի արդյունաբերություն: Ունենալով ավելի քան 82 երկրների համար նախատեսված 9,6 միլիարդ եվրոյի ներդրումային պորտֆել՝ FMO- ն հանդիսանում է ամբողջ աշխարհում մասնավոր հատվածի զարգացմանն ուղղված խոշորագույն երկկողմանի բանկերից մեկը: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.fmo.nl:

The 7-year facility will be dedicated to renewable energy and energy efficiency projects as well as first time home mortgage, education and business loans to persons younger than 35. This is the first local currency loan issued by FMO on its own books in Armenia.
“This is another remarkable achievement which we celebrate with our long-standing partner FMO since 2009. This agreement creates new opportunities for the economic development of the country and for improving welfare of the population. Financing of renewable energy and energy efficiency projects will further promote sustainable development of the energy sector while ensuring efficient use of energy amongst the enterprises and population. New funding opportunities for young people will trigger growth of entrepreneurship in our country and will raise the living standards of the population”, - said Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board-CEO at Ameriabank.
FMO's Chief Investment Officer Linda Broekhuizen commented: "FMO is proud of its strong and successful relationship with Ameriabank, supporting the further economic development of Armenia. This new loan facility will enable Ameriabank to support renewable energy and energy efficiency projects, and to increase access to finance to young entrepreneurs.”
FMO is the Dutch development bank. As a leading impact investor, FMO supports private sector sustainable growth in developing countries and emerging markets by investing in ambitious projects and entrepreneurs. FMO believes that a strong private sector leads to economic and social development and has a more than 45-year proven track-record of empowering people to employ their skills and improve their quality of life. FMO focuses on three sectors that have high development impact: Financial Institutions, Energy, and Agribusiness, Food & Water. With a committed portfolio of EUR 9.6 billion spanning over 82 countries, FMO is one of the large bilateral private sector development banks globally. For more information please visit www.fmo.nl.