Ամերիաբանկը ներգրավել է 17.5 մլն ԱՄՆ դոլարի 2-րդ մակարդակի կապիտալ
Վերջին մի քանի ամսում Ամերիաբանկը կնքել է 17.5 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով երկարաժամկետ ստորադաս փոխառությունների պայմանագրեր՝ անհրաժեշտության դեպքում ևս 15 մլն ԱՄՆ դոլարով ավելացնելու հնարավորությամբ։ Գործընկեր ֆինանսական հաստատություններից ներգարվված 17.5 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառությունների միջոցները Բազել III-ի շրջանակներում համարվում են 2-րդ մակարդակի կապիտալի գործիք և ուղղված են բանկի ընդհանուր կապիտալի դիրքի ամրապնդմանը:
Փոխառության մի մասը ներգրավվել է Ամերիաբանկի վաղեմի գործընկեր Symbiotics-ից` առաջնահերթության կարգով փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման միջոցով Հայաստանի տնտեսության վերականգնումը խթանելու նպատակով: Սա Symbiotics-ի հետ համավարակի սկզբից ի վեր կնքվող` ստորադաս փոխառության երկրորդ պայմանագիրն է. առաջին պայմանագիրը` 15 մլն ԱՄՆ դոլար գումարով, կնքվել էր 2020թ. վերջում։
Ամերիաբանկը մեծ հաճույքով հյուրընկալեց Symbiotics-ի շուկաների բաժնի ղեկավար Վինսենթ Լեհներին վերջինիս առաջին հետկովիդյան գործուղման ընթացքում՝ քննարկելու Ամերիաբանկի և Symbiotics-ի երկարամյա համագործակցությունը, ինչպես նաև ընդհանուր տնտեսական հեռանկարները։
«Կարծում եմ՝ լավ պահ է Հայաստանում ներդրումներ անելու համար։ Մենք Հայաստանը տեսնում ենք որպես շատ լավ հիմք մեզ համար, մեր բիզնեսի զարգացման համար։ Մենք ներդրումներ ենք կատարում ապագայի, բանկի ապագայի, երկրի ապագայի, ինչպես նաև մեր ընկերության՝ Symbiotics-ի ապագայի համար: Ամերիան հիանալի գործընկեր է. մեր համագործակցությունն ապացուցում է, որ մենք համահունչ ենք, ունենք նույն նպատակները, կարող ենք միասին իրականացնել այն, ինչ ցանկանում ենք՝ մեր նպատակներին հասնելու և բիզնեսին աջակցելու համար», - հարցազրույցի ժամանակ նշեց Վինսենթ Լեհները։
Իմացեք ավելին Հայաստանում Ամերիաբանկի և Symbiotics-ի ռազմավարական գործընկերության մասին այստեղ կամ այցելեք մեր ներդրողների հետ փոխհարաբերությունների կայք՝ https://ir.ameriabank.am/news/interviews:
Symbiotics-ի մասին
Symbiotics-ը սոցիալապես և էկոլոգիապես նշանակալի ներդրումների համար շուկայի հասանելիություն ապահովող առաջատար հարթակ է, որի նպատակն է միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների և ցածր ու միջին եկամուտ ունեցող տնային տնտեսությունների ֆինանսավորումը զարգացող և սահմանային շուկաներում: 2005թ. ի վեր Symbiotics-ը կազմակերպել և նախաձեռնել է շուրջ 4000 գործարք ավելի քան 450 ընկերությունների համար 90 զարգացող և սահմանային շուկաներում` ավելի քան 5.5 մլրդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով: Այս ներդրումները ձեռք են բերվել շուրջ 25 հիմնադրամների մանդատների շրջանակներում և երրորդ կողմ հանդիսացող ավելի քան 50 մասնագիտացված հիմնադրամների կառավարիչների կողմից՝ ձևավորելով աճող էկոհամակարգ և շուկա նման գործարքների համար:

Америабанк привлек 17.5 млн долларов США в качестве капитала второго уровня
За последние месяцы Америабанк заключил долгосрочные субординированные кредитные соглашения на общую сумму 17.5 млн долларов США с возможностью увеличения на 15 млн долларов США при необходимости. По методике Базель III данные средства считаются капиталом 2-го уровня и имеют целью усилить общую капитализацию банка.
Часть субординированного долга была привлечена от наших давних партнеров из Symbiotics и направлена на поддержку экономики Армении в период восстановления путем финансирования, в первую очередь, малого и среднего бизнеса. Это второе соглашение о привлечении субординированного займа с Symbiotics с начала пандемии. Первое соглашение на сумму 15 млн долларов США было подписано в конце 2020 года.
Америабанк с большим удовольствием принял Винсента Ленера, руководителя отдела рынков Symbiotics, во время его первой деловой поездки после Covid, чтобы обсудить долгосрочное сотрудничество Америабанка и Symbiotics, а также общие экономические перспективы.
«Я считаю, что сейчас хороший момент для инвестиций в Армению. Мы видим Армению как очень хорошую базу для нас, для развития нашего бизнеса. Мы инвестируем в будущее, будущее банка, будущее страны, а также в будущее нашей компании – Symbiotics. Америабанк – отличный партнер. Наше сотрудничество действительно показывает, что мы едины, у нас одинаковые цели, мы можем вместе делать то, что хотим, для достижения наших целей и поддержки бизнеса», – отметил Винсент Ленер во время интервью.
Узнайте больше о стратегическом партнерстве Америбанка и Symbiotics в Армении здесь или посетите наш веб-сайт по взаимоотношениям с инвесторами https://ir.ameriabank.am/news/interviews.
О компании Symbiotics
Symbiotics – ведущая платформа обеспечения доступа к рынкам для импактных инвесторов, предназначенная для финансирования малых и средних предприятий, а также домашних хозяйств с низким и средним уровнем дохода в развивающихся и пограничных рынках. С 2005 года Symbiotics организовал и инициировал около 4000 сделок на сумму более 5.5 млрд долларов США для более чем 450 компаний в порядка 90 развивающихся и пограничных рынках. Данные инвестиции были приобретены в рамках более 25 мандатов фондов и более чем 50 сторонними специализированными управляющими фондов, формируя растущую экосистему и рынок для подобных сделок.