Ամերիաբանկը ներգրավել է 17.5 մլն ԱՄՆ դոլարի 2-րդ մակարդակի կապիտալ
Վերջին մի քանի ամսում Ամերիաբանկը կնքել է 17.5 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով երկարաժամկետ ստորադաս փոխառությունների պայմանագրեր՝ անհրաժեշտության դեպքում ևս 15 մլն ԱՄՆ դոլարով ավելացնելու հնարավորությամբ։ Գործընկեր ֆինանսական հաստատություններից ներգարվված 17.5 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառությունների միջոցները Բազել III-ի շրջանակներում համարվում են 2-րդ մակարդակի կապիտալի գործիք և ուղղված են բանկի ընդհանուր կապիտալի դիրքի ամրապնդմանը:
Փոխառության մի մասը ներգրավվել է Ամերիաբանկի վաղեմի գործընկեր Symbiotics-ից` առաջնահերթության կարգով փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման միջոցով Հայաստանի տնտեսության վերականգնումը խթանելու նպատակով: Սա Symbiotics-ի հետ համավարակի սկզբից ի վեր կնքվող` ստորադաս փոխառության երկրորդ պայմանագիրն է. առաջին պայմանագիրը` 15 մլն ԱՄՆ դոլար գումարով, կնքվել էր 2020թ. վերջում։
Ամերիաբանկը մեծ հաճույքով հյուրընկալեց Symbiotics-ի շուկաների բաժնի ղեկավար Վինսենթ Լեհներին վերջինիս առաջին հետկովիդյան գործուղման ընթացքում՝ քննարկելու Ամերիաբանկի և Symbiotics-ի երկարամյա համագործակցությունը, ինչպես նաև ընդհանուր տնտեսական հեռանկարները։
«Կարծում եմ՝ լավ պահ է Հայաստանում ներդրումներ անելու համար։ Մենք Հայաստանը տեսնում ենք որպես շատ լավ հիմք մեզ համար, մեր բիզնեսի զարգացման համար։ Մենք ներդրումներ ենք կատարում ապագայի, բանկի ապագայի, երկրի ապագայի, ինչպես նաև մեր ընկերության՝ Symbiotics-ի ապագայի համար: Ամերիան հիանալի գործընկեր է. մեր համագործակցությունն ապացուցում է, որ մենք համահունչ ենք, ունենք նույն նպատակները, կարող ենք միասին իրականացնել այն, ինչ ցանկանում ենք՝ մեր նպատակներին հասնելու և բիզնեսին աջակցելու համար», - հարցազրույցի ժամանակ նշեց Վինսենթ Լեհները։
Իմացեք ավելին Հայաստանում Ամերիաբանկի և Symbiotics-ի ռազմավարական գործընկերության մասին այստեղ կամ այցելեք մեր ներդրողների հետ փոխհարաբերությունների կայք՝ https://ir.ameriabank.am/news/interviews:
Symbiotics-ի մասին
Symbiotics-ը սոցիալապես և էկոլոգիապես նշանակալի ներդրումների համար շուկայի հասանելիություն ապահովող առաջատար հարթակ է, որի նպատակն է միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների և ցածր ու միջին եկամուտ ունեցող տնային տնտեսությունների ֆինանսավորումը զարգացող և սահմանային շուկաներում: 2005թ. ի վեր Symbiotics-ը կազմակերպել և նախաձեռնել է շուրջ 4000 գործարք ավելի քան 450 ընկերությունների համար 90 զարգացող և սահմանային շուկաներում` ավելի քան 5.5 մլրդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով: Այս ներդրումները ձեռք են բերվել շուրջ 25 հիմնադրամների մանդատների շրջանակներում և երրորդ կողմ հանդիսացող ավելի քան 50 մասնագիտացված հիմնադրամների կառավարիչների կողմից՝ ձևավորելով աճող էկոհամակարգ և շուկա նման գործարքների համար:

Part of the subordinated debt was attracted from our long standing partners at Symbiotics aimed at supporting Armenian economy during recovery by financing primarily small and medium business. This is the second subordinated loan agreement with Symbiotics since the beginning of the pandemic, with a USD 15M subordinated loan agreement signed in late 2020.
It was a great pleasure to host Vincent Lehner, Head of Markets at Symbiotics, during his first post-Covid business trip, to discuss Ameriabank and Symbiotics long-standing collaboration, as well as overall economic prospects.
“I think it’s a good moment to invest in Armenia. We see Armenia as a very good base for us, for the development of our business. We invest in the future, in the future of the bank, in the future of the country, and in the future of our company – Symbiotics, as well. Ameria is a great partner. Our partnership really shows that we are aligned, we have the same objectives, we can deliver together what we want, to achieve and support the businesses”, commented Vincent Lehner during the interview.
Learn more about Ameria-Symbiotics strategic partnership in Armenia from the interview by following this link or visiting the Interviews section of our IR website at https://ir.ameriabank.am/news/interviews .
About Symbiotics SA
Symbiotics is the leading market access platform for impact investing, dedicated to financing micro- small and medium enterprises and low- and middle-income households in emerging and frontier markets. Since 2005, Symbiotics has structured and originated some 4,000 deals for over 450 companies in almost 90 emerging and frontier markets representing more than USD 5.5 billion. These investments have been purchased by more than 25 fund mandates and more than 50 third party specialized fund managers, forming a growing ecosystem and marketplace for such transactions.