Ամերիաբանկը հանդես է գալիս որպես Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար ընկերության բաժնետոմսերի տեղաբաշխող
Թիմ Տելեկոմ Արմենիան՝ Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի խոշորագույն ընկերություններից մեկը, ազդարարեց բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO) մեկնարկը: Բաժնետոմսերի տեղաբաշխումն իրականացնելու է Ամերիաբանկը։ Ռազմավարական նշանակության այս համագործակցությունը կարևոր իրադարձություն է տեղական կապիտալի շուկայում` որպես TMT ոլորտի ընկերության առաջին IPO-ն: IPO-ն Տելեկոմ Արմենիային հնարավորություն կտա ուժեղացնել իր զարգացող ենթակառուցվածքները, ընդլայնել ներկայությունը շուկայում և խթանել նորարարությունը Հայաստանի դինամիկ զարգացող հեռահաղորդակցության ոլորտում:
Ամերիաբանկը, լինելով Հայաստանի առաջատար ներդրումային բանկը և ամենախոշոր ֆինանսական կազմակերպությունը տեղական արժեթղթերի շուկայում, հանդես է գալիս որպես 8,240 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողությամբ բաժնետոմսերի տեղաբաշխողը: Տեղաբաշխումն իրականացվում է տեղական օրենսդրության պահանջներին համապատասխան: Տեղաբաշխումից հետո բաժնետոմսերը ցուցակվելու են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում: Թիմ Տելեկոմ Արմենիայի բաժնետոմսերը պոտենցիալ ներդրողներին հասանելի են նաև Ամերիաբանկի բջջային հավելվածի MyInvest հարթակում, որը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս գնել բաժնետոմսերն առցանց և ապահովում է պարզեցված եղանակով, թվային ուղիների միջոցով ներդրում իրականացնելու փորձառություն:
Ամերիաբանկը տարբեր ոլորտներում գործարքների վերաբերյալ խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրման մեծ փորձ ունի: Բանկի վերջին նշանակալի գործարքներից մեկը տեղական կապիտալի շուկայում աշխարհում մոլիբդենի առաջատար արտադրողներից մեկի` Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) կորպորատիվ պարտատոմսերի տեղաբաշխումն էր, որը Հայաստանում երբևէ իրականացված` ամենախոշոր պարտատոմսերի գործարքն էր: Գործելով որպես գլխավոր կտեղաբաշխող և շուկա ստեղծող՝ Ամերիաբանկը, ի թիվ այլոց, որպես առանցքային ներդրողներ, ներգրավել է այնպիսի միջազգային ինստիտուցիոնալ ներդրողների, ինչպիսիք են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը և Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը:
Թիմ Տելեկոմ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշեց. «Այսօր Թիմ Տելեկոմ Արմենիա ընկերության համար շատ կարևոր օր է, քանի որ մենք իրականացնում ենք մեր բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումը, ինչը փաստում է, որ մենք նվիրված ենք թափանցիկ գործելաոճին, աճին ու հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանը: Այս IPO-ն ոչ միայն կուժեղացնի մեր ենթակառուցվածքները և ներկայությունը շուկայում, այլև հնարավորություն կտա ներդրողներին միանալու մեզ այս հետաքրքիր ճանապարհորդության ընթացքում:»
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշեց. «Մեզ համար մեծ պատիվ է համագործակցել Թիմ Տելեկոմ Արմենիա ընկերության հետ և մեր փորձառության ու լայն հնարավորությունների շնորհիվ ապահովել ընկերության բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման գործընթացի անխափան իրականացումը: Սա իսկապես պատմական իրադարձություն է տեղական կապիտալի շուկայի համար, որը մեծապես կնպաստի Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացմանը։ Ակնկալում ենք, որ կձևավորվի ներդրողների բավականին դիվերսիֆիկացված ցանկ, անհատների և կազմակերպությունների ներգրավվածությամբ, ինչն ակտիվ երկրորդային շուկա ունենալու հիմնական գրավականն է:»
Հայտարարված IPO-ն ևս մեկ կարևոր փուլ է Թիմ Տելեկոմ Արմենիայի զարգացման գործում` 2022թ. մայիսին մեկնարկած 45 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ ֆինանսավորման ծրագրից հետո: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ), Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) և Ամերիաբանկի կողմից տրամադրված վարկի նպատակը գերարագ ինտերնետային ենթակառուցվածքի ներդրումն էր Հայաստանում, ներառյալ` 4G բջջային ցանցի ընդլայնումը և 25 Գբ/վ արագությամբ NGN (Next Generation Network/Նոր սերնդի ցանց) ցանցի կառուցումը Հայաստանի` ամբողջ տարածքում: Նախագծի արդյունքում ավելի արագ ինտերնետային ծառայություններ կտրամադրվեն բջջային համակարգի նվազագույնը 1.1 միլիոն բաժանորդի, իսկ ավելի քան 450,000 տնային տնտեսություն կապահովվի օպտիկամանրաթելային ինտերնետի հասանելիությամբ:
Թիմ Տելեկոմ Արմենիա
Թիմ Տելեկոմ Արմենիան լիովին հայկական բրենդ է և հազարավոր մասնագետներից բաղկացած հզոր թիմ: Ընկերությունը գործում է Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտում` տրամադրելով ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ Թիմը կառուցում է 25 Գբ/վ արագությամբ եզակի NGN ցանցը և տրամադրում է ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ Հայաստանի ամբողջ տարածքում:

Ameriabank acts as the sole arranger for the IPO of a leading telecom company in Armenia
Team Telecom Armenia, one of the largest telecommunication companies in Armenia, launched Initial Public Offering (IPO) with Ameriabank acting as the sole arranger for the process. This strategic collaboration marks a significant milestone in the local capital market as the first ever IPO by a TMT sector company. The deal will enable Telecom Armenia to further capitalize on its growing infrastructure, enhance its market presence and drive innovation in Armenia’s dynamic telecommunications sector.
Ameriabank, the leading investment bank in Armenia and largest financial institution in the local securities market, acts as the sole arranger and bookrunner for the AMD 8,240 million offering, structured in compliance with the local regulatory requirements and to be listed on Armenia Securities Exchange after the placement. To enhance accessibility for potential retail investors, Team Telecom shares are also available for purchase through MyInvest platform on Ameriabank's mobile app. The platform allows investors to purchase the stocks online, ensuring a streamlined and digitally-enabled investment experience.
With a proven track record in transaction advisory services across various sectors, Ameriabank's most recent significant deal in the local capital market includes the successful execution of the largest-ever corporate bond transaction in Armenia for the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC), one of the top molybdenum producers in the world. Acting as the lead arranger and market-maker, Ameriabank engaged international institutional investors such as the European Bank for Reconstruction and Development, the Black Sea Trade and Development Bank, among them, as anchor investors.
Hayk Yesayan, CEO of Team Telecom Armenia, commented: “Today marks a significant milestone for Team Telecom Armenia as we embark on our Initial Public Offering, a testament to our commitment to growth, innovation, and delivering exceptional telecommunications services. This IPO will not only strengthen our infrastructure and market presence but also provide an opportunity for investors to join us on this exciting journey.”
Artak Hanesyan, CEO at Ameriabank, commented: “We are delighted to partner with Team Telecom Armenia and bring our expertise and network to ensure smooth execution of the company’s IPO. This is a truly landmark transaction for the local capital market and will greatly support the development of equity market in Armenia.  We expect to have a well-diversified book with active participation of both retail and institutional investors, which will ensure liquid and deep secondary market."
The announced IPO is another milestone in the development of Team Telecom Armenia, following the $45 million financing program launched in May 2022. The loan facilitated by the International Finance Corporation (IFC), the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and Ameriabank was aimed at implementing high-speed internet infrastructure in Armenia, including the expansion of its 4G mobile network and the construction of the 25 Gb/s speed NGN (Next Generation Network) network across Armenia. The deal offers faster internet services to at least 1.1 million subscribers of the mobile system, and fiber optic internet access to more than 450,000 households.