Ամերիաբանկը հանդես է գալիս որպես Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար ընկերության բաժնետոմսերի տեղաբաշխող
Թիմ Տելեկոմ Արմենիան՝ Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի խոշորագույն ընկերություններից մեկը, ազդարարեց բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO) մեկնարկը: Բաժնետոմսերի տեղաբաշխումն իրականացնելու է Ամերիաբանկը։ Ռազմավարական նշանակության այս համագործակցությունը կարևոր իրադարձություն է տեղական կապիտալի շուկայում` որպես TMT ոլորտի ընկերության առաջին IPO-ն: IPO-ն Տելեկոմ Արմենիային հնարավորություն կտա ուժեղացնել իր զարգացող ենթակառուցվածքները, ընդլայնել ներկայությունը շուկայում և խթանել նորարարությունը Հայաստանի դինամիկ զարգացող հեռահաղորդակցության ոլորտում:
Ամերիաբանկը, լինելով Հայաստանի առաջատար ներդրումային բանկը և ամենախոշոր ֆինանսական կազմակերպությունը տեղական արժեթղթերի շուկայում, հանդես է գալիս որպես 8,240 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողությամբ բաժնետոմսերի տեղաբաշխողը: Տեղաբաշխումն իրականացվում է տեղական օրենսդրության պահանջներին համապատասխան: Տեղաբաշխումից հետո բաժնետոմսերը ցուցակվելու են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում: Թիմ Տելեկոմ Արմենիայի բաժնետոմսերը պոտենցիալ ներդրողներին հասանելի են նաև Ամերիաբանկի բջջային հավելվածի MyInvest հարթակում, որը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս գնել բաժնետոմսերն առցանց և ապահովում է պարզեցված եղանակով, թվային ուղիների միջոցով ներդրում իրականացնելու փորձառություն:
Ամերիաբանկը տարբեր ոլորտներում գործարքների վերաբերյալ խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրման մեծ փորձ ունի: Բանկի վերջին նշանակալի գործարքներից մեկը տեղական կապիտալի շուկայում աշխարհում մոլիբդենի առաջատար արտադրողներից մեկի` Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) կորպորատիվ պարտատոմսերի տեղաբաշխումն էր, որը Հայաստանում երբևէ իրականացված` ամենախոշոր պարտատոմսերի գործարքն էր: Գործելով որպես գլխավոր կտեղաբաշխող և շուկա ստեղծող՝ Ամերիաբանկը, ի թիվ այլոց, որպես առանցքային ներդրողներ, ներգրավել է այնպիսի միջազգային ինստիտուցիոնալ ներդրողների, ինչպիսիք են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը և Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը:
Թիմ Տելեկոմ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշեց. «Այսօր Թիմ Տելեկոմ Արմենիա ընկերության համար շատ կարևոր օր է, քանի որ մենք իրականացնում ենք մեր բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումը, ինչը փաստում է, որ մենք նվիրված ենք թափանցիկ գործելաոճին, աճին ու հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանը: Այս IPO-ն ոչ միայն կուժեղացնի մեր ենթակառուցվածքները և ներկայությունը շուկայում, այլև հնարավորություն կտա ներդրողներին միանալու մեզ այս հետաքրքիր ճանապարհորդության ընթացքում:»
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշեց. «Մեզ համար մեծ պատիվ է համագործակցել Թիմ Տելեկոմ Արմենիա ընկերության հետ և մեր փորձառության ու լայն հնարավորությունների շնորհիվ ապահովել ընկերության բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման գործընթացի անխափան իրականացումը: Սա իսկապես պատմական իրադարձություն է տեղական կապիտալի շուկայի համար, որը մեծապես կնպաստի Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացմանը։ Ակնկալում ենք, որ կձևավորվի ներդրողների բավականին դիվերսիֆիկացված ցանկ, անհատների և կազմակերպությունների ներգրավվածությամբ, ինչն ակտիվ երկրորդային շուկա ունենալու հիմնական գրավականն է:»
Հայտարարված IPO-ն ևս մեկ կարևոր փուլ է Թիմ Տելեկոմ Արմենիայի զարգացման գործում` 2022թ. մայիսին մեկնարկած 45 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ ֆինանսավորման ծրագրից հետո: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ), Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) և Ամերիաբանկի կողմից տրամադրված վարկի նպատակը գերարագ ինտերնետային ենթակառուցվածքի ներդրումն էր Հայաստանում, ներառյալ` 4G բջջային ցանցի ընդլայնումը և 25 Գբ/վ արագությամբ NGN (Next Generation Network/Նոր սերնդի ցանց) ցանցի կառուցումը Հայաստանի` ամբողջ տարածքում: Նախագծի արդյունքում ավելի արագ ինտերնետային ծառայություններ կտրամադրվեն բջջային համակարգի նվազագույնը 1.1 միլիոն բաժանորդի, իսկ ավելի քան 450,000 տնային տնտեսություն կապահովվի օպտիկամանրաթելային ինտերնետի հասանելիությամբ:
Թիմ Տելեկոմ Արմենիա
Թիմ Տելեկոմ Արմենիան լիովին հայկական բրենդ է և հազարավոր մասնագետներից բաղկացած հզոր թիմ: Ընկերությունը գործում է Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտում` տրամադրելով ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ Թիմը կառուցում է 25 Գբ/վ արագությամբ եզակի NGN ցանցը և տրամադրում է ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ Հայաստանի ամբողջ տարածքում:

Америабанк выступает в качестве организатора первичного публичного размещения акций ведущей телекоммуникационной компании Армении
Тим Телеком Армения, одна из крупнейших телекоммуникационных компаний в Армении, заявила о начале первичного публичного размещения акций (IPO). Америабанк выступает в качестве организатора процесса. Это стратегическое сотрудничество является очень важным событием на местном рынке капитала, поскольку это первое IPO компании из сектора ТМТ. Сделка позволит компании Телеком Армения еще больше расширить свою развивающуюся инфраструктуру, увеличить свое присутствие на рынке и стимулировать инновации в динамично развивающемся телекоммуникационном секторе Армении.
Америабанк, ведущий инвестиционный банк Армении и крупнейшее финансовое учреждение на местном рынке ценных бумаг, выступает в качестве организатора и букраннера по размещению акций на сумму 8,240 млн драмов РА, проводимого в соответствии с местными нормативными требованиями. После размещения акции будут котироваться на Армянской фондовой бирже. В целях повышения доступности для потенциальных частных инвесторов, акции Тим Телеком можно приобрести также через платформу MyInvest в мобильном приложении Америабанка. Платформа позволяет инвесторам покупать акции онлайн, обеспечивая упрощенный инвестиционный опыт с использованием цифровых каналов.
Америабанк обладает большим опытом предоставления консультационных услуг по сделкам в различных секторах. Последней крупной сделкой Америабанка на местном рынке капитала стало успешное заключение крупнейшей в Армении сделки с корпоративными облигациями для Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК), одного из ведущих производителей молибдена в мире. Выступая в качестве ведущего организатора и маркет-мейкера, Америабанк привлек Европейский банк реконструкции и развития, а также Черноморский банк торговли и развития в качестве основных международных институциональных инвесторов.
Генеральный директор Тим Телеком Армения Айк Есаян отметил: «Сегодняшний день знаменует собой важную веху для Тим Телеком Армения, поскольку мы приступаем к первичному публичному размещению акций, что свидетельствует о нашей приверженности росту, инновациям и предоставлению исключительных телекоммуникационных услуг. Это IPO не только укрепит нашу инфраструктуру и присутствие на рынке, но и предоставит инвесторам возможность разделить с нами это захватывающее путешествие».
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил: «Мы очень рады сотрудничать с Тим Телеком Армения, используя свой опыт и сеть для обеспечения беспрепятственного проведения IPO компании. Это действительно знаковая сделка для местного рынка капитала, которая существенно поспособствует развитию фондового рынка в Армении. Мы ожидаем формирование высоко диверсифицированного портфеля с активным участием как частных, так и институциональных инвесторов, что обеспечит ликвидность и емкость вторичного рынка.»
Объявленное IPO является еще одной вехой в развитии Тим Телеком Армения после программы финансирования в размере 45 миллионов долларов США, запущенной в мае 2022г. Кредит, предоставленный Международной финансовой корпорацией (МФК), Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и Америабанком, был направлен на внедрение высокоскоростной интернет-инфраструктуры в Армении, включая расширение мобильной сети 4G и строительство сети NGN (Next Generation Network/Сеть нового поколения) со скоростью 25 Гбит/с на всей территории Армении. В результате проекта по меньшей мере 1.1 млн абонентов мобильной системы получат более быстрые интернет-услуги, и более 450,000 домохозяйств получат доступ в интернет по оптоволоконному кабелю.