Երևանի կենտրոնում մեկնարկում է «Կամար» բիզնես կենտրոնի՝ Ա դասի առաջին «կանաչ» բիզնես կենտրոնի շինարարությունը
«Ամերիա» խմբի կազմի մեջ մտնող «Փրոփերթի Դիվելոփմենթ Քամփնի» («Պրոդեկո») ընկերությունը հաջողությամբ ներգրավել է 18 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ պարտքային ֆինանսավորում Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայից (ՄՖԿ) և DEG-ից՝ Հայաստանում Ա դասի առաջին «կանաչ» բիզնես կենտրոնի կառուցման նախագիծն իրականացնելու նպատակով: Նախագծի ընդհանուր արժեքն է շուրջ 40 մլն ԱՄՆ դոլար, նախատեսված ավարտի ժամկետը՝ 2016թ. վերջը:
Ս.թ. նոյեմբերի 6-ին հիմնաքարի տեղադրման հանդիսավոր արարողությամբ «Փրոփերթի Դիվելոփմենթ Քամփնի» ՓԲԸ-ն ազդարարեց «Կամար» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի շինարարության մեկնարկը: Շինարարության միջազգային նորարարական չափանիշներով նախագծված համալիրը Հայաստանում առաջին «կանաչ» բիզնես կենտրոնի նախագիծն է, որը շինարարության ավարտից հետո կհավաստագրվի BREEAM-ի (BRE Environmental Assessment Method)` աշխարհում «կանաչ» շինությունների էկոլոգիական գնահատման և դասակարգման առաջատար համակարգերից մեկի կողմից:
Նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 40 մլն ԱՄՆ դոլար: Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ ՄՖԿ-ն տրամադրել է 9 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ, ինչպես նաև ներգրավել է ևս 9 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ DEG (Deutsche Investitions und Entwicklungsgesellschaft mbH) միջազգային կառույցից: Նախագծի ֆինանսավորման մնացած գումարն ապահովելու է «Փրոփերթի Դիվելոփմենթ Քամփնի» ՓԲԸ-ն` իր միջոցների հաշվին:

В Ереване заложен краеугольный камень первого «зеленого» бизнес-центра класса «А»
ЗАО «Проперти Дивелопмент Кампни» (Продеко), входящее в состав группы «Америя», успешно привлекло долгосрочное финансирование в размере 18 млн долларов США от Международной финансовой корпорации (МФК) и DEG для строительства первого «зеленого» бизнес-центра класса «А» в Армении стоимостью порядка 40 млн долларов США. Здание планируется сдать в эксплуатацию к концу 2016г.
6 ноября во время торжественной церемонии, организованной ЗАО «Продеко», был заложен краеугольный камень многофункционального комплекса «Камар», ознаменовав начало строительства здания. Будучи спроектированным в соответствии с лучшими мировыми стандартами, «Камар» станет первым в Армении «зеленым» бизнес-центром, отвечающим всем экологическим требованиям, которому по окончании строительства будет присужден сертификат BREEAM (Метод экологической оценки эффективности зданий) – одного из мировых лидеров в оценке и классификации экологически устойчивых зданий.
Общая стоимость проекта – порядка 40 млн долларов США. Член Всемирного банка МФК предоставила 9 млн долларов США за счет собственных средств и привлекла еще 9 млн от DEG (Deutsche Investitions und Entwicklungsgesellschaft mbH) для финансирования проекта. Остальная часть инвестиций будет обеспечена ЗАО «Продеко» за счет собственных средств.