Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2015թ. լավագույն բանկ Հայաստանում The Banker-ի կողմից
Դեկտեմբերի 2-ին Լոնդոնում կայացավ «Financial Times» հեղինակավոր կազմակերպության The Banker ամսագրի մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում Հայաստանի 2015թ. «Տարվա լավագույն բանկ» ճանաչվեց Ամերիաբանկը:
«The Banker»-ի մրցանակաբաշխությունը, որն անցկացվում է արդեն 16-րդ տարին անընդմեջ, հանդիսանում է բանկային գործունեության զարգացման ամենաբարձր գնահատականն աշխարհում:
Ինչպես նշում են մրցույթի կազմակերպիչները, «Տարվա լավագույն բանկ» տիտղոսն Ամերիաբանկին շնորհվել է մի շարք չափանիշներով. դրանց թվում են նաև բանկի կողմից առաջարկվող նորարարական «խելացի» լուծումները, որոնք էականորեն խնայում են հաճախորդի ժամանակը: Կարևորվել է նաև այն հանգամանքը, որ Ամերիաբանկը սերտորեն համագործակցում է այնպիսի միջազգային խոշոր կառույցների հետ, ինչպիսիք են Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը, Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերությունը` վերջինիս հետ կնքելով փոխարկելի ստորադաս փոխառության պայմանագիր, որը ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ էր իրականացվում:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է արդեն երրորդ անգամ արժանանալ Հայաստանի լավագույն բանկ կոչմանը The Banker ամսագրի կողմից: Ուրախ ենք նշել, որ Ամերիաբանկն ամրապնդել է իր առաջատարի դիրքերը Հայաստանի բանկային համակարգում: Մեր հաջողության հիմնական գրավականն է Բանկի` հաճախորդին միտված ծառայությունների բարձր որակը, արհեստավարժ անձնակազմը, շարունակական նորարարությունները, բալանսավորված ռիսկերի կառավարումը: Այս հատկանիշներով է, որ մենք վաստակել ենք մեր հաճախորդների՝ ժամանակով փորձված վստահությունը: Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի նաև CR2 ընկերության հետ կնքած հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր համակարգի ներդրման պայմանագիրը՝ ուղղված 2016թ.-ին հեռահար բանկային ծառայություններից օգտվելու համար որակապես նոր հնարավորությունների ստեղծմանը: Դա էլ իր հերթին կնպաստի առհասարակ հեռահար բանկային սպասարկման մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում»,  նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:

The Banker names Ameriabank as the Bank 2015 in Armenia
The Banker’s award is the highest acknowledgement of achievements in banking all over the world held for the 16th year in a row. According to the award organizers, Ameriabank won this honor of recognition for its notable achievements, including smart and innovative time-saving solutions for clients. Another important factor was close partnership of Ameriabank with a number of major financial institutions, including European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), International Finance Corporation (IFC) and Dutch Development Bank (FMO). Earlier last year Ameriabank and FMO have signed a convertible subordinated debt agreement which marked an unparalleled transaction on the local market.
“This is a great honor for us to be recognized as the best Bank in Armenia for the third time by The Banker publication. We are glad to announce that Ameriabank has further strengthened its leading position in the local market. The cornerstone of our success has always been our client-focused service quality, competent staff, ongoing innovations and well-balanced risk management. These are the advantages that helped us build a long-term customer trust. We’d like to particularly stress the agreement on introducing BankWorld omnichannel banking platform we’ve signed with the global leader CR2 aimed at delivering totally new quality distance banking solutions starting from 2016 which will foster further development of distant banking practices in Armenia” commented Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank.