Moody's-ն Ամերիաբանկին շնորհել է վարկանիշ
Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է հետևյալ վարկանիշները՝ ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշ և NP կարճաժամկետ վարկանիշ, արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշ և NP կարճաժամկետ վարկանիշ, վարկունակության բազային և ճշգրտված b1 գնահատական (BCA & adjusted BCA), կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ Ba3 վարկանիշ և NP կարճաժամկետ վարկանիշ և կոնտրագենտի ռիսկի Ba3(cr) երկարաժամկետ գնահատական և NP(cr) կարճաժամկետ գնահատական:
Արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշը սահմանափակված է Հայաստանի Հանրապետությունում արտարժույթով ավանդների առավելագույն շեմով և ունի կայուն հեռանկար:
Ամերիաբանկին շնորհված՝ ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշը ներառում է b1 BCA-ն, որն արտացոլում է բանկի (1) դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները և ամուր դիրքը տեղական շուկայում, (2) ակտիվների բարելավված որակը և հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների, բարձր շահութաբերության և խնդրահարույց վարկերի պահուստների բավարար ծածկույթի, (3) իրացվելիության բավարար մակարդակը և միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրները:

Moody's присвоил Америабанку депозитный рейтинг
Рейтинговое агентство Moody's присвоило Америабанку следующие рейтинги: долгосрочный рейтинг банковских депозитов в местной валюте B1 и краткосрочный рейтинг NP, долгосрочный рейтинг банковских депозитов в иностранной валюте B2 и краткосрочный рейтинг NP,
базовая и скорректированная оценка кредитоспособности b1, долгосрочный рейтинг риска контрагента Ba3 и краткосрочный рейтинг NP, долгосрочная оценка риска контрагента Ba3(cr) и краткосрочная оценка NP.
Долгосрочный рейтинг банковских депозитов в местной валюте B1 имеет прогноз «положительный» ввиду положительного прогноза рейтинга государственного долга B1, а долгосрочный рейтинг банковских депозитов в иностранной валюте B2 ограничен максимальным порогом депозитов в иностранной валюте в Армении и имеет прогноз «стабильный».
Долгосрочный рейтинг банковских депозитов в местной валюте B1 включает оценку кредитоспособности b1 и отражает следующие показатели Америабанка: (1) диверсифицированный профиль деятельности и сильные позиции на местном рынке, (2) улучшенные качественные показатели активов и способность поглощения убытков, о чем свидетельствуют высокие буферы капитала, доходность и достаточное покрытие убытков по проблемным кредитам, (3) достаточный уровень ликвидности и диверсифицированная база фондирования.