Moody's- ը վերահաստատեց Ամերիաբանկին շնորհված Ba3 վարկանիշը
Moody's Investors Service- ը («Moody's») վերահաստատեց Ամերիաբանկին շնորհած («Բանկ») Ba3 երկարաժամկետ տեղական արժույթով ավանդների վարկանիշը կայուն հեռանկարով:
Վարկանիշային գործընթացը տեղի է ունենում COVID-19- ի համաճարակի պայմաններում և, չնայած դժվարին միջավայրին, Moody՛s- ը վերահաստատեց Բանկի վարկանիշը և հեռանկարն անփոփոխ պահեց ՝ կայուն: 2020 թվականի մարտից ի վեր Հայաստանի բանկային համակարգը բախվել էր կորոնավիրուսների բռնկման հետ կապված մարտահրավերին, ինչը հանգեցրել էր ՀՀ կառավարության կողմից խիստ սոցիալական հեռավորության պահպանման միջոցների ձեռնարկման:
Moody’s– ի համաձայն ՝ Ամերիաբանկի՝ ՓՄՁ սեգմենտին (առավել խոցելի է կորոնավիրուսների բռնկման պայմաններում) տրամադրված վարկերը կազմում են Բանկի ընդհանուր վարկերի 17.4% -ը: Բանկի՝ ֆիզիկական անձանց վարկերը կազմում են ընդհանուր վարկային պորտֆելի 25% -ը և գրեթե հավասարապես բաշխված են հիփոթեքային և սպառողական վարկերի միջև: Moody’s–ը կանխատեսում է, որ Բանկի 2019 թվականի նախքան արժեզրկման մասհանումները եկամուտը պատշաճ բուֆեր է ապահովում սպասվող վարկային կորուստները կլանելու համար՝ չթուլացնելով Բանկի կապիտալը: Չնայած դժվարին միջավայրին՝ վարկանիշային գործակալությունը ակնկալում է նաև, որ Բանկի կողմից ֆինանսական միջոցների ներգրավման ցուցանիշները և իրացվելիության մակարդակը կմնան կայուն:
Բանկի ղեկավարությունը կարծում է, որ Ամերիաբանկի՝ երկարաժամկետ տեղական արժույթով ավանդների Ba3 վարկանիշի հաստատումը կայուն հեռանկարով համահունչ է ակտիվների բարձր որակի, կայուն եկամտաբերության և բավականին դիվերսիֆիկացված վարկային պորտֆելի կառուցվածքի հետ: Այս գործոնները և կուտակված ֆինանսական բուֆերները մեղմելու են զարգացող ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը:

Moody's подтвердил рейтинг Америабанка Ba3
Международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service, («Moody's») подтвердило рейтинг долгосрочных банковских депозитов в национальной валюте, присвоенный Америабанку, на уровне Ba3 с прогнозом «стабильный».
Рейтинговый процесс происходит на фоне вспышки COVID-19 и несмотря на сложные условия, Moody's подтвердил рейтинг Банка и сохранил прогноз – «стабильный». С марта 2020 года банковская система Армении столкнулась с проблемой вспышки коронавируса, из-за которого Правительство Армении предприняло жесткие меры социального дистанцирования.
По данным Moody's, кредиты Америабанка выданные сегменту МСП (наиболее уязвимый сегмент) составили 17,4% от общего объема кредитов Банка. Кредиты Банка выданные физическим лицам составили 25% от общей суммы кредитного портфеля и были почти поровну разделены между ипотечными и потребительскими кредитами. Moody's ожидает, что доход Банка до резервaции в 2019 году будет хорошим буфером для поглощения ожидаемых кредитных потерь без ослабления капитала Банка. Несмотря на сложные условия рейтинговое агентство также ожидает, что Банк сохранит стабильные показатели привлечения финансовых средств и ликвидности.
Руководство Банка считает, что подтверждение долгосрочного рейтинга депозитов в национальной валюте Америабанка Ba3 с прогнозом «стабильный» соответствует высокому качеству активов, высокой доходности и хорошо диверсифицированной структуре кредитного портфеля. Эти факторы и накоплённые финансовые буферы будут смягчать негативное влияние разворачивающегося кризиса.