S&P-ն բարելավում է Ամերիաբանկի վարկանիշը` սահմանելով այն BB-/B, հեռանկարը` կայուն
S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Ամերիաբանկի` թողարկողի երկարաժամկետ վարկանիշը` սահմանելով այն BB-: Հեռանկարը կայուն է: Միևնույն ժամանակ գործակալությունը հաստատել է բանկի` թողարկողի կարճաժամկետ B վարկանիշը: Փոփոխությանը նախորդել է Հայաստանի վարկանիշի բարելավումը: Ամերիաբանկի վարկանիշներն այլևս սահմանափակված չեն սուվերենի վարկունակությամբ և այժմ համապատասխանում են նրա սեփական վարկարժանության BB- գնահատականին:
S&P գործակալության կարծիքով՝ Ամերիաբանկն ունի լավ հնարավորություններ՝ պահպանելու իր առաջատար դիրքը Հայաստանում (այն ամենախոշոր վարկային հաստատությունն է ներքին շուկայում՝ 2023թ. հունիսի 30-ի դրությամբ ունենալով շուրջ 19% շուկայի մասնաբաժին)` օգտագործելով իր թվային կապուղիները և ավելի դիվերսիֆիկացնելով մանրածախ և ՓՄՁ պորտֆելները: S&P-ն նաև ակնկալում է, որ առաջիկա տարիներին Ամերիաբանկը կպահպանի կապիտալի համարժեքության բավարար մակարդակ՝ ներքին կապիտալի ստեղծման բարձր ցուցանիշների շնորհիվ:
Կայուն հեռանկարն արտացոլում է գործակալության այն տեսակետը, որ առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում Ամերիաբանկը կպահպանի իր առաջատար դիրքերը Հայաստանի բանկային համակարգում և կկառավարի վարկավորման ակնկալվող բարձր աճը՝ միաժամանակ պահպանելով կապիտալի կայուն բուֆերները:

Агентство S&P улучшило рейтинг Америабанка до уровня BB-/B, прогноз – «стабильный»
Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings повысило долгосрочный кредитный рейтинг эмитента Америабанка до уровня BB-. Прогноз – стабильный. В то же время агентство подтвердило краткосрочный кредитный рейтинг эмитента банка на уровне B. Повышение рейтинга последовало за аналогичным пересмотром рейтинга Армении. Рейтинги Америабанка больше не ограничены суверенной кредитоспособностью и теперь соответствуют рейтингу BB- собственной кредитоспособности (SACP) банка.
По мнению агентства S&P, у Америабанка имеются хорошие перспективы для сохранения лидирующих позиций на рынке Армении (это крупнейшее кредитное учреждение на местном рынке с долей рынка кредитования около 19% по состоянию на 30 июня 2023 г.), используя свои цифровые каналы и продолжая диверсификацию розничного портфеля и портфеля МСБ. По ожиданиям агентства, в ближайшие годы Америабанк сохранит надлежащий уровень достаточности капитала, чему будет способствовать усиленное генерирование капитала за счет внутренних средств.
Стабильный прогноз отражает мнение S&P о том, что в течение следующих 12-18 месяцев Америабанк сохранит лидирующие позиции в банковском секторе Армении и сможет управлять ожидаемым ростом кредитования, сохраняя при этом стабильные буферы капитала.